Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Дунчев: Лесовъдите са смазани, служители се сменят като памперси

При проверките силните се спасяват, отнася го най-слабото звено - горските, казва новият директор на Агенцията по горите

Александър Дунчев
Снимка: БГНЕС

„За да ядосам някой, няма как да стане без подкрепата на обществеността и на горската колегия, където инвестирах последните си години – да направя мост между лесовъдите и обществото. Ако тази подкрепа се окаже стабилна, можем да ядосаме и ловни самозабравили се феодали, т.нар. концесионери, бракониери, с каквито горите са се понапълнили през последните години, също така и корумпирани служители на много места.“ Това заяви в интервю за БНР новият директор на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев. Той има опит като служител на Югозападното държавно горско предприятие, а също така е известен природозащитник.

Под натиск много професионалисти и добри лесовъди са били прогонени от системата, а на тяхно място са били назначени „послушни и удобни“ служители, поясни Дунчев в предаването „Преди всички“.

Честите назначенията по всички нива на системата създават стрес, категоричен е той.

„Непрекъснато, непрекъснато – страшен стрес за цялата система, за всички горски служители, директори – сменят ги като памперси непрекъснато. Целта е хората да бъдат послушни и да се съобразяват с външни интереси. Не на професията, не на Закона за горите, не на своето сърце и любов към гората. Това съобразяване доведе до това много голяма част от тия хора изобщо да не искат да участват в тази месомелачка, а да напуснат системата. И повечето сигнали сега към министерството и към агенцията са от такива хора – обидени, дали живота си за гората и накрая изхвърлени от системата“, коментира Александър Дунчев. По думите му почтените хора в тази система „стискат зъби“.

Снимка: БГНЕС

Дунчев вижда едно от основните предизвикателства при изправянето срещу некоректните лица в бизнесите в горите в това, че „не те ще го отнесат, а отново горските служители, защото системата е направена така, че при проверките силните се спасяват по един или друг начин, и накрая го отнася най-слабото звено – горският.“

В гората не може врабче да прехвърли без знанието на горския, заяви Александър Дунчев, като се позова на своя опит. Дунчев посочи, че ако се допускат нарушения, то това се случва под оказан натиск върху горските.

Или корупционен, или политически – те да си мълчат.“

Лесовъдите са смазани, подчерта Александър Дунчев, който изрази надежда служебното правителство да подпомогне възстановяването на общественото доверие в горската гилдия. Съпротивата и напрежението са огромни, допълни той. 

Относно обявения от земеделския министър проф. Христо Бозуков мораториум върху дърводобива в определени критични райони Александър Дунчев изтъкна:

„Заповедта нито е крайна в степен крайна зелена екология, нито е крайна в степен да изсечем всичко. Бе постигнат баланс в тези гори да не се допуска никаква сеч в определен периметър.“ 

Друга заповед предвижда засилване на контрола в старите гори. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17