Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божиновият тефтер - скици от живота на бохемска София през 1924 г.

Снимка: Фейсбук страница на галерията

Галерия и Зала "Оборище 5" канят на изложбата „Не/разказаните образи от един тефтер“.

Тази изложба се фокусира върху т.нар. Божиновъ тефтер, артефакт от 1924 година. Почти век след създаването на този своеобразен бохемски тефтер, публиката ще има възможност да се срещне с него във физическо отношение и с разказа, прикрит зад образите, с които са изпълнени тези страници в тефтера“, разказа в интервю за БНР кураторът Пламен Петров. 

Александър Божинов е бащата на българската карикатура, успял да остави трайни следи в българската култура, да обедини около себе си много артисти, писатели, художници, допълни кураторът.

Тефтерът е създаден в рамките на два месеца

Част от сюжета в тефтера касае първото българско куклено представление. За първия куклен театър се знае много малко, от него е оцеляла една-единствена фотография, поясни Пламен Петров. „Този тефтер разказва за всичко това.“

Божиновият тефтер е изследван от широк кръг специалисти, включително историци и реставратори.

Тефтерът подава страшно много информация за културния живот януари-февруари 1924 година, посочи още кураторът на изложбата.  

От дома на Александър Божинов тефтерът е преминал през различни притежатели. Днес е притежание на предприемача и колекционер Красимир Дачев.

За експозицията е било създадено и пълно фототипно издание на тефтера, съобщи Пламен Петров.

„1:1 репродуцирани страниците, плюс страшно много изследователски материал, който натрупахме и се опитахме да разкажем абсолютно всички детайли, които се съдържат в този тефтер, който обаче се оказва, че е цяла вселена и изследванията тепърва предстоят.“

Изложбата може да се разгледа от тази вечер до 9 юни от 12:00 до 18:30 часа.

Повече ще научите от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30