Кампанията за атопичния дерматит е под мотото - "Свободни в своята кожа".
„Случаите сред децата зачестиха по няколко причини: околна среда, непрекъснатото използване на дезинфектанти, често се къпем, това уврежда кожната бариера. Ако има и едно генетично предразположение – това завършва с атопичен дерматит", посочи още в "Хоризонт до обед" доц. Казанджиева. По думите и в световен мащаб засегнатите възрастни от болестта са около 8 - 10 на сто, а децата - около 20 до 30 на сто.
Доц. Казанджиева поясни също, че има само една жива ваксина, която може да влоши атопичния дерматит, това се знае от педиатрите и майките:
"Когато детето е с остър пристъп на атопичен дерматит се изчаква да се успокои кожата, чак тогава се поставя живата ваксина. За Covid - 19 и ваксините - няма опасност от влошването на атопичния дерматит. Ако е тежък дерматитът, трябва да се изчака", съветва още специалистът.
Целта на кампанията "Свободни в своята кожа" е да се повиши информираността сред обществото за едно от най-често срещаните дерматологични заболявания. В България все още пациентите заплащат изцяло лечението за заболяването въпреки дългогодишните опити на лекари и пациентски организации за включване на атопичния дерматит в Списъка на заболяванията, за които НЗОК заплаща напълно или частично домашното лечение. Задача на кампанията е да покаже необходимостта от осигуряване на лечение за всички нуждаещи се пациенти.
Атопичният дерматит е социалнозначимо заболяване, което сериозно влошава качеството на живот на пациентите, но към момента НЗОК не покрива никаква част от разходите за домашно лечение. Пациентите заплащат всичко – средният годишен разход само за лекарства и медицинска козметика е 2043 лв. на човек. Тежките форми на заболяването почти нямат лечение с наличните терапии, но Европейската агенция по лекарствата вече е одобрила 2 нови биологични лекарства, които са надеждата на хората с атопичен дерматит. Около този призив се обединиха специалисти по дерматология и представители на пациентски организации при старта на информационната кампания.
„Не става дума за всичките стотици хиляди болни. Малък процент са с тежка форма на заболяването и трябва да бъдат подкрепени, защото вече има терапии за тяхното състояние, но те няма да имат достъп до тях без реимбурсация от страна на НЗОК. Атопичният дерматит е свързан с 3,7 пъти повече посещения в спешни отделения и при лекар, като 30% от пациентите у нас съобщават за намалена трудоспособност или влошена производителност. Икономическата тежест вследствие на това се изчислява на 6007 лв. годишно на човек, или около 1,6 млн. лв. за цялото население годишно. Това е равно на 1,39% от БВП за 2019 г.“, каза Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на..
БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..
Румънският премиер Марчел Чолаку написа във фейсбук, че Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025. Двете страни са изпълнили ангажиментите по охрана на външните граници на ЕС, предаде Радио Румъния. Днес в Будапеща унгарското председателство обяви, че Австрия се e съгласила да вдигне ветото си върху присъединяването на София и..
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села е подал днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той пое ангажимент пред шуменци да сезира отговорните институции и да работи за решаването на водния проблем в общината. "Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на..
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и..
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят. Това коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР...
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..