Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгоиздателите започнаха петиция за запазване на 9% ДДС

Велизара Добрева: Книгата не е обикновена стока

За изминалата година има 20-25% спад в продажбите на книги

Снимка: БГНЕС

Петиция за запазване на 9% ДДС върху книгите събира подкрепа. Инициативата е на Асоциация „Българска книга“. Книгоиздателите настояват по-ниската ставка да се запази и след края на годината. Намаляването на ДДС за книгите на 9% бе одобрено миналата година заради кризата с коронавируса и намалелите продажби на книги, затворените книжарници и като мярка в помощ на издателите.

На 31 май започва Пролетният базар на книгата в София. По време на изложението издателите ще апелират към всички свои читатели за набиране на повече подписи в подкрепа на каузата.

„Книгата не е обикновена стока. Книгата носи в себе си езика, културата на нацията и е основната предпоставка да има четящи хора. Четящите хора означават много за развитието на държавата и бъдещето на нацията“, заяви в интервю за БНР председателят на Асоциацията Велизара Добрева. Тя припомни, че много от държавите в Европейския съюз от години имат намалена и дори нулева ставка на ДДС.

По-ниският данък добавена стойност ще даде възможност за повече заглавия на книжния пазар – по този начин ще има възможност да бъдат издадени някои заглавия, които се смятат за по-нишови, които имат по-малка читателска аудитория, подчерта Добрева в предаването „Хоризонт до обед“.

Снимка: БГНЕС

Когато намалената ставка на ДДС е временна мярка и се дава само за 18 месеца за подпомагане в кризата, не би могло да се очаква този ясен ефект на намалените цени на книгите, поясни Велизара Добрева. По думите й това обаче категорично се случва в държавите, в които по-ниската ставка е постоянна.

Според данни от анкета сред членовете на АБК спадът за цялата 2020 г. спрямо предходната 2019-а е средно 20-25%, съобщи председателят на браншовата асоциация.

„В момента започва доста добър подем, особено след трайното отваряне на книжарниците. За книгите в България все още книжарниците са основният начин те да достигат до читателите. Все още българският читател предпочита да закупува книгите от книжарницата.“

По време на пандемията онлайн продажбите са скочили два-три пъти, но тъй като преди това делът на продажбите онлайн е бил относително малък, това нарастване все още не е достатъчно, за да компенсира реализираните през книжарниците продажби, коментира Добрева. Според нея тенденцията да се купуват книги онлайн е трайна.

„В онлайн книжарниците редовно се правят най-различни промоции и отстъпки на книгите.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51