В изявление, разпространено от Белия дом, Байдън казва, че към момента не се знае със сигурност коя от следните възможни версии е реалната – разпространяване от животни или инцидент в лаборатория.
Байдън посочва, че сегашната позиция е „въпреки че две от организациите на разузнавателната общност клонят към първия сценарии и една към втория (всяка с ниско или умерено ниво на увереност), мнозинството организации не смятат, че има достатъчно информация да се прецени, че единият е по-вероятен от другия“.
Американският президент пояснява, че е поискал доклад през март и че е получил заключенията от него по-рано този месец, след което е наредил допълнително разследване, което да включва конкретни въпроси към Китай.
Във вторник от администрацията на Байдън заявиха, че очакват разследване от международната общност, а ден по-късно с изявлението си президентът се обърна към разузнавателната общностна САЩ. На въпрос какво е променило курса, без да дава конкретика един от говорителите на Белия Дом Карин Жан-Пиер заяви:
„Това е просто продължение на това, към което президентът е насочил вниманието си“.
Теорията за появата на вируса след инцидент в китайска лаборатория бе лансирана за първи път по време на мандата на президента Доналд Тръмп. Тогава негови критици заявиха, че политически мотиви са довели до прокарването на тази теза. Идеята за инцидент в лаборатория постепенно отшумя, но сега вниманието отново е в тази посока, без да има официално достатъчно доказателства за това. За промяната спомогна и статия в „Уол Стрийт Джърнъл", която цитира доклад на разузнаването, в който се споменава за хоспитализиране на трима сериозно разболели се. Според доклада, цитиран единствено от „Уол Стрийт Джърнъл", хоспитализираните са работили в Уханския институт по вирусология. Това се предполага, че е станало през ноември 2019. С други думи - месец преди да се появят информации за мистериозни симптоми, които по-късно ще бъдат свързани с коронавируса, отнел живота на близо 3,5 милиона души по света.
В началото на пандемията основната хипотеза бе, че вирусът се е появил в прилепи и е бил предаден на хората посредством някакво животинско същество. По-рано тази година в доклад на Световната здравна организация бе посочено, че e „изключително малко вероятно“ вирусът да е тръгнал от лаборатория.
Сега при Байдън темата за лабораторията излиза отново на преден план и сигнализира ескалация между Вашингтон и Пекин по тази тема.
Китай остро отрича тезата за инцидент в лаборатория и от своя страна обвинява САЩ. Американските Национални институти по здраве са финансирали изследвания с прилепи, свързани с коронавирус в Ухан, но от американската организация отричат да са провеждали експерименти, които да създават вирус, който да се предава по-лесно на хората. Грантът, по който институтите са работили в Ухан, е бил прекратен по времето на Тръмп.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година..
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...