Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Драганов: Туристи, на които се наложи лечение у нас, не трябва да заплащат нищо за това

Туристи от Русия ще има след 15 юли, няма да има отказан нито един полет

Румен Драганов
Снимка: Ани Петрова, БНР

„Навсякъде се предприемат мерки за по-лесен достъп на туристите до различни дестинации със създаването и на т. нар. зелени коридори с Румъния, това трябва да стане и за другите съседни нам държави, забраната трябва да остане за идващите от Индия, Африка и Латинска Америка“, коментира пред БНР Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма по темата, че до края на май трябваше да станат ясни решенията на министерството на туризма по кризисните мерки, които поиска туристическият  бранш.
„Много е важно да се знае какъв е хоризонтът от тук насетне и за чартърните полети у нас – трябва да не се прекъсвана чартърната верига и също трябва ясно да бъде казано, какво се случва с хора с отрицателен PCR – тест, антигенен бърз тест или имат документ за антитела, или сертификат за ваксиниране – какво става, ако те вдигнат температура? Отговорът е, че те не би следвало да заплащат нищо за техния карантинен период или за тяхното лечение“, поясни в "Преди всички" Драганов.

По думите му трябва да се премахнат и PCR – тестовете, а и по-важно е да се каже какво се прави с карантинираните.

"Предложихме да има карантинни хотели и у нас, както е в Европа. И туристите там да не заплащат нищо.

А Русия е анулирала полети, които никога досега не са се състояли - компаниите блокират слотове на летищата за тези обеми, но ние никога не сме имали туристи през май, юни в тези обеми и затова те блокират слотове и след това ги отказват, но това въобще не означава, че ще има такива туристи. Туристи ще има от Русия след 15 юли, ще бъде пълно, няма да има отказан нито един полет", заяви още Драганов.

По думите му е достатъчно да имаме зелен електронен сертификат за коронавируса, който е приет от Европейския съюз, затова електронни визи не са необходими.

Румен Драганов коментира темата за възможността ученици да почиват на морето за сметка на държавата като много добра мярка.

Според Драганов нищо няма да излезе от идеята да се проверяват всички обществени поръчки в бранша от страна на Министерство на туризма:

"Служебното правителство се хвърля в едни нещо, които не са му работа. Политиците трябва да се справят с тежката икономическа криза, в която се намираме", посочи председателят на Института за анализи и оценки в туризма.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00