Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последиците за авиационната индустрия след отклонения полет на „Райънер“ към Беларус

Европейският съюз ще спре достъпа на беларуските авиолинии до летища в Съюза след принудителното приземяване на самолет в Минск.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Западният свят с тревога следи случващото се със задържания беларуски журналист и опозиционен активист Раман Пратасевич, заради който Минск отклони и прихвана самолет на Райънеър с маршрут от Атина до Вилнюс.
Докато на политическия фронт става все по-горещо, все повече експерти се питат какви ще бъдат последиците за авиационната индустрия, която бе много тежко ударена от пандемията. Международната организация за гражданска авиация ще разследва случая, а след като Европа затвори въздушното си пространство за Беларус и редица европейски авиокомпании започнаха да избягват полети до и над страната.

Заради отменени полети редица туристи от Беларус отказаха резервациите си, включително и в България.

„И това е само върхът на айзберга от икономически последици - и за страната, и за цялата авиационна индустрия, и за зависещите от нея бизнеси, посочи пред БНР Елмар Гимула - експерт по международно въздушно право.

Международната организация за гражданска авиация има възможност да изключи Беларус. Говорим за организация, в която членуват 193 държави - практически целия свят. Изключването на една държава от нея означава, че тя не може да има международна авиация, освен ако не се стигне до потенциални двустранни споразумения със съседните й държави. И в такъв случай обаче глобална авиация би била невъзможна за Беларус. Мисля, че това би бил правилният отговор за това неприемливо поведение. Тепърва ще стане ясно какво е заключението на тази организация по безпрецедентния за световната авиация случай“, заяви в "Преди всички" Елмар Гимула.

„Има подобен случай през 2013 година, когато самолетът на боливийския президент Ево Моралес трябваше да се приземи, тъй като не бе допуснат до въздушното пространство на определени държави по политически причини. Приликата обаче е само привидна, тъй като самолетът на президента не спада към гражданската авиация, а има съвсем различен статут според международните конвенции.

Първите и най-явни щети ще бъдат по-скъпите полети, тъй като въздушното пространство над Беларус е ключово за полетите между Европа и Русия и за много от дългите полети между Стария континент и Азия. Това създава сериозни трудности за избирането на нови маршрути и управлението на целия въздушен трафик, а това е огромно предизвикателство за всички от авиосектора, но най-вече самите самолетни компании:

„Те трябва да използват по-дълги летателни маршрути, което означава по-големи разходи. Никой не желае да харчи пари напразно и това е сериозен проблем за международната авиация, но е по-добре да избегнеш опасността да бъдеш отвлечен въпреки по-дългия път, отколкото да спестиш пари. Знаете, че Европейският съюз затвори въздушното си пространство за беларуските авиолинии. Това няма да се отрази единствено на компанията „Белавиа“, но и на цялата икономика на страната", каза още Гимула.

И ако най-логичният извод е, че Минск ще изгуби пари от летищни такси, а нищо чудно голяма част от гражданските полети няма да се осъществят. Междувременно Русия също се включи в "надиграването" с въздушния трафик, след като отказа на "Ер Франс" достъп над собственото си въздушно пространство и европейската компания бе принудена да отмени полети, които вече са планирани по нов по-дълъг маршрут. При товарните оператори проблемът е още по-сериозен.

Товарните полети са също много важен въпрос за цялата икономика, както и за работните места. Беларус има много сериозни търговски взаимоотношения най-вече с Русия, но и с много европейски държави.

Може да се стигне и до дефицит на определени стоки заради прекъснатите товарни полети от Европа. А тъй като авиотранспортът е най-скъпият вариант, за него са отредени най-важните стоки - например ваксините. Беларус не получава ваксини срещу коронавирус от Европа и Съединените щати към момента, а използва китайска и руска ваксина срещу Covid-19 - от тези държави полетите засега не са спрени. Миналото лято обаче Европейският съюз финансира спешна доставка по въздух за Беларус от Китай на медицински консумативи, свързани с борбата с пандемията. Очаквам нашите правителства да направят изключение за хуманитарни товари", коментира авиоекспертът, като уточни, че става дума за изключение за доставка на товари в Беларус, а не за преминаване на европейски хуманитарни полети над въздушното пространство на страната.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50