"Европейската прокуратура е стъпка в посока да се утвърди общ стандарт за върховенство на правото в целия Европейски съюз. Действията на българската прокуратура и на Висшия съдебен съвет при излъчването на българските кандидатури пораждат съмнение, защото отново сме в ситуация на "изгубени в превода". Надявам се, че Европейската прокуратура ще е достатъчно силен притегателен център за прокурорите, които имат интегритет и високи професионални качества". Това коментира пред БНР доц. Атанас Славов, преподавател в Софийския университет и част от ръководството на "Демократична България".
По думите му е "жалко, че вече 15 години сме член на ЕС, а още не сме свикнали да работим по европейските стандарти":
"Ако искаме да сме пълноправни членове на ЕС, българската прокуратура трябва да се промени. Начин за промяна е налагане на повече европейски норми и легитимиране на политически сили, на институции, които да извършат отвътре тази дължима промяна. Не може българската прокуратура да е един анклав сред другите институции в държавите членки".
В предаването "Нещо повече" доц. Славов допълни:
"Ако не направим промени в сферата на правосъдието и на прокуратурата, ще бъдем в дълг и към ЕС, и към българските граждани, които трябва да получават навременно и справедливо правосъдие. Най-прекият път към това да виждаме ефективност в работата на Европейската прокуратура е да си устроим така съдебната власт и прокуратурата, че да отговарят на европейските стандарти и да защитават правата на гражданите".
Интервюто с доц. Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
36-мата съветници в Кюстендил единодушно гласуваха декларация срещу инвестиции на ВЕИ мощности върху земеделски земи и застрашаващи екологията в района. Към съвета има изградена и комисия от представители на всички 11 партии, застъпени в минипарламента, и един независим, която ще разглежда всяка внесена оферта или докладна, касаеща изграждане на..
Сръбската отбранителна индустрия, въпреки декларирания неутралитет на официален Белград, продължава да доставя боеприпаси на Киев, заяви Службата за външно разузнаване (СВР) на Руската федерация, позовавайки се на придобита от нея информация, в изявление, цитирано от сръбската телевизия Ен1 и ТАСС. В изявлението се посочва, че "Сръбската..
Седем души бяха простреляни и ранени, трима от които тежко, при нападение в парк в предградието Такома, щата Вашингтон, предаде Асошиейтед прес, като се позова на полицията. Полицаите са получили сигнал за стрелба в парка "Хари Тод" в Лейкуд малко преди 8 часа местно време и когато са пристигнали, ситуацията е била "много хаотична", след като са..
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов обсъди с кмета на Варна Благомир Коцев исканията на работещите в "Градски транспорт" ЕАД до правителството за увеличение на заплатите, за което са необходими 6.5 милиона лева, както и подобни искания на работещите в обществените медии и в здравеопазването. Той каза също, че подобни искания могат да..
България и Унгария договориха активизиране на търговско-икономическите отношения и потвърдиха стратегическото си партньорство с двустранен протокол, подписан от министъра на икономиката Петър Дилов и унгарския министър на външните работи и търговията Петер Сиярто, по време на Третото пленарно заседание на смесената комисия за икономическо..
Столичният общински съвет (СОС) прие в прекроен вид бюджета на София за 2025 година. Бюджетът на Столична община бе приет с 40 гласа "за", 19 общински съветници се обявиха "против", "въздържали се" нямаше. Бюджетът е в размер на 2 932 000 000 лева, а дебатите в зала продължиха повече от шест часа. Кметът Васил Терзиев и екипът му бяха против..
Забраната за пушене на закрити обществени места остава само за стандартните цигари, след като депутатите от Здравната комисия отхвърлиха предложение за разширяването ѝ спрямо всички видове устройства, включително вейпове и наргилета. Законопроектът на ПП-ДБ предвиждаше и даване на правомощия на МВР и инспекторите от Агенцията по храните да глобяват..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..