Занаятът е представен в ареала на българските земи и в контекста на систематизирана информация за конкретни произведения, някогашни работилници, както и съвременни майстори. Включени са накити и предмети, свързани с бита, религиозния култ, изработени от сребърни и други метални сплави, чрез разнообразни техники. Основните експонати са от периода XIX и първата половина на ХХ вeк. Връзката им с предходната епоха е онагледена посредством артефакти от ХVІ, ХVІІ и ХVІІІ в.
"В Регионален исторически музей тази тема е разработена с няколко подтеми. Основно място заемат експонираните изделия от XIX век до средата на XX век, които са притежание на Регионалния исторически музей и са част от колекцията на българския колекционер Антонио Василев. В следващата подтема от изложбата са представени за визуална съпоставка произведения на златарското изкуство от ХVІ, ХVІІ и ХVІІІ век, които са притежание на Националния исторически музей, на национални археологически институт с музей при БАН, които са партньори в настоящата изложба. Интерактивно са представени и произведения на съвременните майстори, които работят ръчно, в старите занаятчийски практики, използват старите технологии, модели и създават изключителни произведения на занаятчийското златарско изкуство", каза за БНР куратора на изложбата Кателина Салтирова Павлова.
Тя съобщи, че във временната експозиция централно място заемат два гердана от Софийско, които представят съответно софийските висулки с вградени камъни, с вплетени метални жички от сребърна сплав, с инкрустирани емайлни плочки.
"За първи път може би в нашите условия се прави своеобразна възстановка на златарската работилница чрез нейния инструментариум, тъй като в Регионалния исторически музей е комплектована голяма част от този инструментариум, който са ползвали нашите златари в края на XIX почти до средата на XX век", каза още Павлова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..