Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Двойна следа" от Илия Троянов

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Част от предизвикателството на романа е, че е трудно човек да знае какво е реалност и какво е лъжа. "Двойна следа" е не само заглавието. За един журналист, какъвто е главният герой, е трудно да се е ориентира между свръхинформацията и съмнението, че зад всяка информация лежи една лъжа". 

Това сподели в предаването "Хоризонт за вас" писателят Илия Троянов за новата си книга. 

Руски и американски информатори едновременно се свързват с разследващ журналист, за да му дадат достъп до огромен масив от данни за миналото на американския президент. Капан ли е това? Или се готви преврат? Защо службите на двете враждуващи велики сили биха работили заедно?

Илия търси помощ от своя колега Борис – американец от руски произход, за да прегледа информацията и да разкрие истината за  огромната плетеница от мафиотски връзки, която стои зад Кривата кула – кодовото име на президента популист, преобърнал представите за международна политика и заподозрян във връзки с Русия.

Разследването ще им покаже грозната истина, която се крие зад фасадата на демокрацията, дипломацията и международната търговия – една истина за тайни служби, олигарси, мафиоти и дори педофилски мрежи.

Илия Троянов виртуозно преплита истински документални сведения от последните няколко години с фикция, за да създаде един вълнуващ трилър, посветен на съпротивата срещу безскрупулната власт – навсякъде по света. 

"Романът описва колко са важни журналисти, автори, които не се предават, когато има нещо, което може да се докаже, че има път за описване на този свят, че с тази индивидуална истина се създава оръжие срещу властта", каза още авторът. 

Интервюто с Илия Троянов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Стармър избягва среща с лидера на Бангладеш заради опасения за имиджа на лейбъристите

Британският премиер Киър Стармър е отхвърлил искането за среща от лидера на Бангладеш по време на посещението му в Лондон, целящо да получи подкрепа за усилията за възстановяване на милиарди долари, откраднати от сваления режим на Шейх Хасина, съобщи „Файненшъл таймс“.     Временният лидер на Бангладеш Мухамад Юнус заяви пред “Файненшъл таймс“, че..

публикувано на 12.06.25 в 02:47

Правителствена програма в Кипър помага на потребителите да пазаруват изгодно

Потребителите в Кипър вече разполагат с „електронна кошница“, която ще им помага за изгодно пазаруване. От днес работи новата дигитална платформа, водеща инициатива в правителствената програма, която е достъпна като мобилно приложение и уебсайт.   Новата онлайн платформа „електронна кошница“ /„e-kalathi“/ е полезен инструмент за гражданите, която засилва..

публикувано на 12.06.25 в 02:21
Зажънване в село Търнава

В Ямболско започва прибирането на зърнената реколта

Започва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Традиционно зажънването на ечемика е в община Тунджа, която разполага с близо1 млн. декара обработваема земя.  Очакванията на от региона  са за по-ниски добиви в сравнение с миналата година, както при зърнените, така и при техническите култури. Като основни причини се посочват..

публикувано на 12.06.25 в 02:11

Разполагат още полицаи в районите с безредици в Северна Ирландия

Значителен брой полицаи допълнително са разположени в райони на Северна Ирландия, засегнати от три дни на безредици, в резултат на които има ранени, арестувани, опожарени коли и сгради.   По време на насилията,които засегнаха най-тежко град Балимина, бяха ранени 32 полицаи и бяха арестувани шестима души. Безредиците започнаха в понеделник след мирен..

публикувано на 12.06.25 в 01:51
 Даниел Митов

Даниел Митов е отстранил директора на ОД на МВР - Варна

Вътрешният министър Даниел Митов е отстранил директора на Областната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов.  Това научи БНР от свои източници.  За утре е насочено и съвещание на Oбластната дирекция на вътрешните работи в морския град.  Действията на министъра са във връзка със смъртта на Явор Георгиев, който почина на 7 юни след задържането му от..

публикувано на 11.06.25 в 23:06

Представители на 9 държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и ЕС

Представители на девет държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и Европейския съюз. "Нито Русия, нито която и да е друга държава, която не е от НАТО, има право на вето върху разширяването на Алианса," се казва в декларацията от Одеса, подписана според съобщение на украинското президентство и от българския..

публикувано на 11.06.25 в 22:15
Черногръд хомяк. Хомяците, представители на сем. Хомяковидни, често се наричат хамстери.

Зоолози освободиха в природата черногръди хомяци - рядък вид, срещан само на Балканите

Екип от Института по биоразнообразие към БАН и Българското дружество за защита на птиците освободи в дивата природа черногръди хомяци, размножени на закрито. Видът се среща само на Балканите, като е включен в Червената книга на България като "уязвим вид" и е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Повече от две години интензивна работа..

публикувано на 11.06.25 в 22:08