Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Герит Курц: Рано е да се каже защо сега Франция замразява мисията в Мали

Сахел не представлява конкретна терористична заплаха за Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Все още е рано да се каже защо Франция избра точно този момент да замрази мисията си в Мали. Така или иначе военните продължават да диктуват играта, както ясно показа "пучът по време на пуч", ако използвам описанието на френския президент Макрон. По всичко личи, че никой в Мали не може да се противопостави на армията - Конституционният съд легитимира Гойта като президент на страната"Коментарът пред БНР е на д-р Герит Курц от програмата за анализи на политическите процеси в Африка на германското дружество за външна политика. 

Миграционен натиск и терористичен риск от Африка - за тези опасности от години предупреждава френският президент Еманюел Макрон. Миналият месец трябваше да се превърне в триумфален за френската политика в Африка. Но малко след като Макрон събра африкански и световни лидери на среща на върха в Париж, за да обсъдят "нова сделка" за съседния ни континент, "безкрайната война на Франция" отново напомни за себе си - в Мали бе извършен "преврат по време на преврат", както го описа Макрон

Страната е от ключово значение за амбициозната френска антитерористична операция в Сахел. А Сахел - зоната, която се простира от бреговете на Атлантическия океан до Африканския рог, между пустинята Сахара на север и по-плодородните земи на юг, се превръща във все по-важна част от Африка за Европа като източник на миграция. 

В западноафриканската страна от осем години действа мисия на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност. А Франция е разположила над 5000 войници. Заради втория преврат в рамките на по-малко от година правителството в Париж обяви, че замразява за неопределено време двустранната си мисия в Мали.

Основателни ли са опасенията на Европа, че пучистите в Мали, обучени до голяма степен в рамките на европейската мисия там, поддържат тесни връзки с ислямистки организации, както предупреди френският президент Макрон?

Не, не смятам. Ислямистката заплаха идва по-скоро от страна на паравоенните формирования под влиянието на "Ал Кайда" и "Ислямска държава". По-голямата опасност е, че докато политиците и военните в Бамако се карат, страда населението и така се задълбочава общественият конфликт в страната.

Какво е бъдещето на обучителната мисия на ЕС, особено след решението на Франция временно да замрази своите действия там?

Франция замразява двустранната мисия с Мали, съвместната дейност на френските военни с армията на Мали. Европейската мисия - засега - не е засегната от това решение на Париж. Но не е изключено Европейският съюз да преосмисли поведението си. След преврата миналата година ЕС временно спря мисията си и ако сега не го направи, това също ще е някакъв знак

Дестабилизирането на Мали може да се прехвърли върху останалите страни в Западна Африка. Какви последствия за зоната Сахел очаквате, ако ЕС прекрати мисията си, особено в контекста на нарастващия миграционен натиск по южната морска граница в Средиземно море?

Повтарянето на мантрата, че Европа е застрашена от африкански тероризъм и миграционна вълна - нещо, което особено френският президент Еманюел Макрон обича да казва - води до грешни политически решения. Защото, подчинявайки се на тази мантра, европейците правят компромиса да си сътрудничат с правителства в Африка, които не служат на народа си. А именно това е причината за недоволството на хората и нестабилността в региона. За мен за момента Сахел не представлява конкретна терористична заплаха за Европа. Тази опасност се преувеличава и води до едностранна късогледа политика. Много по-продуктивно би било да се гарантира сигурността на населението.

Говорите за сигурност и стабилност. След осем години обучение от страна на международните сили армията на Мали продължава да не е в състояние да гарантира сигурността на населението си. Ситуацията много напомня на Афганистан. Как може европейската мисия да стане по-ефективна?

Наистина е голямо предизвикателството да се обучи армията на Мали до степен да се грижи самостоятелно за вътрешната сигурност в страната. Резултатът от мисията на ЕС е повече от скромен. Според мен мисията трябва да работи много по-тясно с политиците в Мали за напредък в структурните реформи. Там е силата на Европа.

В Европа Франция е водещата сила в политиката към Африка, това има своите исторически корени. Ако френският президент Макрон се провали в Мали, как ще му се отрази това една година преди президентските избори във Франция?

Макрон е под силен вътрешен натиск - крайната десница в лицето на Марин льо Пен е плътно по петите му. В този контекст трябва да разглеждаме и решението му да замрази мисията в Мали, като заяви, че при никакви условия няма да работи с правителство в Бамако, което поддържа контакти с ислямисти. Ако ситуацията в Мали се усложни допълнително, това със сигурност ще бъде вятър в платната на Марин льо Пен

Интервюто с Герит Курц можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС.  Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство на депутатите.  Докладчик по делото е съдия Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19