Главен асистент д-р Георги Александров от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“ е ръководител на екипа, създал книгата в изцяло университетска среда.
„Предполагам, че малко хора знаят това, че в САЩ 2020 година беше рекордно добра година за книгоиздателската индустрия с рекордните продажби от 942 милиона екземпляри книги, като увеличение има както при печатните, така и при електронните издания, а дори в стойност на продажбите в САЩ книгите за търговско потребление постигнаха растеж спрямо нормалната предишна 2019 от 10%. Интересното е, че това не е само книгоиздателско явление в САЩ“, коментира Георги Александров.
По думите му книжарниците са успели да оцелеят по време на пандемията, защото са преминали към онлайн продажби.
„Самите издатели със своите ресурси за онлайн търговия очевидно успяха да компенсират затворените книжарници. Интересно е това, че по време на пандемията се запазва устойчив интересът към печатните книги, но пък дигиталните формати са в подем. Така например в Италия онлайн продажбите на печатни книги за 2019 година са 27%, а за 2020 са вече 43%“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Георги Александров.
Според него е крайно време да се постави въпроса не само колко е ставката на ДДС, а и защо все още, три десетилетия след новите икономически условия в България, никой не може да каже какво точно се продава. Някаква статистика може да ни каже какво се издава, но все още както и за 2020, така и по принцип ние никога няма да разберем какво точно се продава, каква е стойността на книжния ни пазар и как той се измерва в продадени бройки, поясни Александров.
„Във всички случаи една по-ниска данъчна ставка финансово подпомага книгоиздаването. Нека да припомним - от 1 юли миналата година до 31 декември на 2021 като временна мярка в България от 20% е намален ДДС на книгите на 9%, но ние не трябва да фетишизираме поначало ролята на ДДС. Тя е много спешен финансов инструмент, най-вече там където икономиката е изцяло бяла“.
„Мисля, че доста ползи могат за се извлекат и все повече хора ще се насочват към интернет пространството дори в сферата на книгите, тъй като много премиери започнаха да се правят онлайн и това все още продължава. Мисля, че е голям плюс и смятам, че книгата ще оцелее дори и след пандемията“.
Премиерата на книгата „Боледуват ли книгите“ ще бъде в електронната платформа ZOOM.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..