Главен асистент д-р Георги Александров от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“ е ръководител на екипа, създал книгата в изцяло университетска среда.
„Предполагам, че малко хора знаят това, че в САЩ 2020 година беше рекордно добра година за книгоиздателската индустрия с рекордните продажби от 942 милиона екземпляри книги, като увеличение има както при печатните, така и при електронните издания, а дори в стойност на продажбите в САЩ книгите за търговско потребление постигнаха растеж спрямо нормалната предишна 2019 от 10%. Интересното е, че това не е само книгоиздателско явление в САЩ“, коментира Георги Александров.
По думите му книжарниците са успели да оцелеят по време на пандемията, защото са преминали към онлайн продажби.
„Самите издатели със своите ресурси за онлайн търговия очевидно успяха да компенсират затворените книжарници. Интересно е това, че по време на пандемията се запазва устойчив интересът към печатните книги, но пък дигиталните формати са в подем. Така например в Италия онлайн продажбите на печатни книги за 2019 година са 27%, а за 2020 са вече 43%“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Георги Александров.
Според него е крайно време да се постави въпроса не само колко е ставката на ДДС, а и защо все още, три десетилетия след новите икономически условия в България, никой не може да каже какво точно се продава. Някаква статистика може да ни каже какво се издава, но все още както и за 2020, така и по принцип ние никога няма да разберем какво точно се продава, каква е стойността на книжния ни пазар и как той се измерва в продадени бройки, поясни Александров.
„Във всички случаи една по-ниска данъчна ставка финансово подпомага книгоиздаването. Нека да припомним - от 1 юли миналата година до 31 декември на 2021 като временна мярка в България от 20% е намален ДДС на книгите на 9%, но ние не трябва да фетишизираме поначало ролята на ДДС. Тя е много спешен финансов инструмент, най-вече там където икономиката е изцяло бяла“.
„Мисля, че доста ползи могат за се извлекат и все повече хора ще се насочват към интернет пространството дори в сферата на книгите, тъй като много премиери започнаха да се правят онлайн и това все още продължава. Мисля, че е голям плюс и смятам, че книгата ще оцелее дори и след пандемията“.
Премиерата на книгата „Боледуват ли книгите“ ще бъде в електронната платформа ZOOM.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..
Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс". " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР. "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..
"Тази песен се появи в труден за мен момент, нейният живот е доста дълъг, сподели за "Хоризонт" певицата и пианистка Елина Дашина за най-новата си песен "Do not let it go". Композиторът Боян Христов прави нов аранжимент на песента "Do not let it go". Боян Христов подготвя първия си солов албум Елина Дашина записа много различен..
По повод своята 60-годишнина майсторът на сухия пастел у нас Дарина Янева открива своя изложба в галерия "Българи". "В моя избор и начина, по който е протекло моето образование, по-същественото е пейзажът или картината да има отлика с почерк, който да показва авторско присъствие. При мен с огромно внимание е желанието да направя едни обобщения,..
Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в киносалона на Планетариума в Смолян. Спектакълът представя по нов, провокативен и игрив начин комуникацията между хората и откритите ѝ предизвикателства – отчуждението, откъсването от матрицата и нежеланието за разбиране на другия. Главният герой - Палавото носле, е изследовател, който търси..
В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа: „ Тази година сме подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис..
На 18 ноември в кино "Люмиер" българската публика ще може да види премиерно документалната лента "Отвъд предела". Тя е част от програмата на "Киномания" - един от най-утвърдените фестивали у нас. Режисьорът Еленко Касалийски разказа пред БНР, че е трудно да се снима на Антарктида, защото там духа силен вятър и е много влажно. "Във..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..