Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Давид Коен, бивш посланик на Израел в България за любовта си към страната ни

Снимка: БГНЕС

Едва ли на друго място евреите, родени в България, толкова държат на принадлежността си към своята Родина и понякога, са по- големи патриоти от скептиците в България.

Така е и с бившия посланик на Израел в България, родения в Бургас Давид Коен, който е председател на фондация Салвадор и член на ръководствата на почти всички български организации в Израел. Те са повече от 5, като най-голямата е „Йехуд олей Булгария“- дружеството на изселниците от България, в което по право влизат всички израелци ,в чиито семейство има поне един член с корени от България.

Доскоро в Израел спасението на българските евреи се отбелязваше на 24 май, в спомен на прочутата демонстрация в София през 1943 г, срещу изселването на евреите от столицата и големите градове. Това е естествено, доколкото подобни чествания има повече от 70 години, а датата 10 март, за официално отбелязване на Спасението на българските евреи в самата България е сравнително по-скорошна, от времената когато признаха заслугите на кюстендилката делегация отишла да се застъпи за своите съграждани- евреи пред подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев.

Вече има смяна на поколенията в ръководствата на всички български организации в Обетованата земя, а и контактите с родината на дедите им са много по-лесни и чести.

24 май се чества като празник на българската култура и просвета, с гостувания на прочути ансамбли и изпълнители от Родината, които да радват и диаспората. Пандемията за направи миналата годна нулева, а тази- концертът ще е със собствени сили и заради ограничителните марки няма да е в голямата зала на културата , а в горичката „България“, която е посадена в благодарност за спасението на българските евреи.

Войната отложи честването от навечерието на 24 май за началото на юни. Посланик Коен е едно от новите лица за българската общност в Израел, който след пенсионирането си като представител на Израел по света, сега прави всичко за популяризирането на България в Израел и сплотяване на "българите" от различни поколения там.

"Имаме и Клуб на младите български евреи, което е инициатива преди година и половина, след като имахме едно посещение на младите българи от организацията "Шалом" от България и видяхме, че имаме нужда от такъв клуб от хора до 50 години тук в Израел", каза в „Хоризонт до обед“ посланик Давид Коен.

"Тези хора ще продължават да бъдат лидерите на българската еврейска организация в Израел", посочи още посланик Коен.

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10