Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крис Корнел е ш***** божество!

Петър Хераков и екипът му издадоха на български биографията на Корнел, 4 години след смъртта му

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Музиката от дъждовния град Сиатъл винаги е имала своите последователи в България. Вече няколко поколения се сменят както в свиренето, така и в тълпата на всеизвестните Сиатълски вечери в София. Което е странно предвид това, че още през 2009 г. изследователят му Грег Прейто обяви грънджа за мъртъв в книга със същото име.

Дата, която може да се сложи на такъв некролог или надгробен камък, е 5 април - денят, в който се смята, че са починали Кърт Кобейн от Nirvana и Лейн Стейли от Alice in chains, след години на неуспешни опити да се справят със собствените си демони.

15 години след последния, на 18 май 2017, света напусна още една от иконите на Сиатъл - Крис Корнел. След всички тях остана музиката, която не спира да се слуша.  

А на този 18 май в софийския Маймунарник феновете на сиатълския звук почетоха както паметта на Корнел, така и издаването на български на биографичната книга „Total F**** Godhead” - историята на Крис Корнел, събрана с много усилия от журналиста Корбин Рийф. Книгата премина и през Панаира на книгата и вече е достъпна във физическите и онлайн книжарниците.
  
Зад реализацията на българското издание стои екип на колегата Петър Хераков. Той вече се погрижи летописите на грънджа да ги има на български чрез книгата „Всички обичат Сиатъл“. 

Една изстрадана биография


Говорейки за Корнел, кощунство е да ограничим до думата с "г". Той е не само един от вокалите, които дефинират и "превъртат" Сиатълската музика чрез Soundgarden и Temple of the Dog, но отива и отвъд нея. Музикалните и житейските му борби прекъсват Soundgarden, събират го с Audioslave, водят и до соловите му проекти. 

А биографията, написана от Рийф, изследва задълбочено житейската история, повлияла върху музиката на Крис Корнел - от трудностите в детството, през трудностите в музикалното израстване, умиращите приятели, личните предизвикателства - сплитането на хубавото и лошото, довели и до онзи край на 18 май 2017. 

"На мен ми беше много интересен начина, по който е творил. Той е имал проблеми с това да пише текстове, което не може да се предположи като нещо, което може да се случи на такъв човек. Трябвало е да се изолира, да се заключи и да си сложи като задача да напише еди-колко си текста", разказва Петър Хераков за един от любопитните аспекти на книгата.
  
Самият разказ за Корнел е предизвикателство, предвид факта, че авторът е възпрепятстван от съпругата на певеца - Вики Корнел - и войната й с останалата част от Soundgarden. Затова и Корбин Рийф 3 години да рови и търси други материали и хора, които все пак да са съгласни да говорят с него. 

Корнел и грънджът 

В крайна сметка Рийф постига целта си - да обрисува мястото на Крис Корнел и групите му, както в рамките на тяхното течение, така и в съвременната музика изобщо. 

"В книгата е много добре засегната тази фаза, в която сменя група след група, търсейки правилната музика. По този начин се е запознал с много хора на тази зараждаща се сцена и когато на Soundgarden нещата се получават, те започват да помагат на другите - дават стария си ван на Alice in chains, например. А те (Soundgarden) са и тези, които най-усилено работят за успеха. При Nirvana и Pearl Jam нещата се получават по-бързо, а Soundgarden имат зад гърба си доста повече работа и усилия до успеха. И е важно, че те не се отказват, въпреки мизерията", разказва Петър Хераков част от впечатленията си за книгата. 

Още за книгата „Total F**** Godhead”, Крис Корнел, Сиатълската сцена и влиянието й в България - чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05