Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крис Корнел е ш***** божество!

Петър Хераков и екипът му издадоха на български биографията на Корнел, 4 години след смъртта му

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Музиката от дъждовния град Сиатъл винаги е имала своите последователи в България. Вече няколко поколения се сменят както в свиренето, така и в тълпата на всеизвестните Сиатълски вечери в София. Което е странно предвид това, че още през 2009 г. изследователят му Грег Прейто обяви грънджа за мъртъв в книга със същото име.

Дата, която може да се сложи на такъв некролог или надгробен камък, е 5 април - денят, в който се смята, че са починали Кърт Кобейн от Nirvana и Лейн Стейли от Alice in chains, след години на неуспешни опити да се справят със собствените си демони.

15 години след последния, на 18 май 2017, света напусна още една от иконите на Сиатъл - Крис Корнел. След всички тях остана музиката, която не спира да се слуша.  

А на този 18 май в софийския Маймунарник феновете на сиатълския звук почетоха както паметта на Корнел, така и издаването на български на биографичната книга „Total F**** Godhead” - историята на Крис Корнел, събрана с много усилия от журналиста Корбин Рийф. Книгата премина и през Панаира на книгата и вече е достъпна във физическите и онлайн книжарниците.
  
Зад реализацията на българското издание стои екип на колегата Петър Хераков. Той вече се погрижи летописите на грънджа да ги има на български чрез книгата „Всички обичат Сиатъл“. 

Една изстрадана биография


Говорейки за Корнел, кощунство е да ограничим до думата с "г". Той е не само един от вокалите, които дефинират и "превъртат" Сиатълската музика чрез Soundgarden и Temple of the Dog, но отива и отвъд нея. Музикалните и житейските му борби прекъсват Soundgarden, събират го с Audioslave, водят и до соловите му проекти. 

А биографията, написана от Рийф, изследва задълбочено житейската история, повлияла върху музиката на Крис Корнел - от трудностите в детството, през трудностите в музикалното израстване, умиращите приятели, личните предизвикателства - сплитането на хубавото и лошото, довели и до онзи край на 18 май 2017. 

"На мен ми беше много интересен начина, по който е творил. Той е имал проблеми с това да пише текстове, което не може да се предположи като нещо, което може да се случи на такъв човек. Трябвало е да се изолира, да се заключи и да си сложи като задача да напише еди-колко си текста", разказва Петър Хераков за един от любопитните аспекти на книгата.
  
Самият разказ за Корнел е предизвикателство, предвид факта, че авторът е възпрепятстван от съпругата на певеца - Вики Корнел - и войната й с останалата част от Soundgarden. Затова и Корбин Рийф 3 години да рови и търси други материали и хора, които все пак да са съгласни да говорят с него. 

Корнел и грънджът 

В крайна сметка Рийф постига целта си - да обрисува мястото на Крис Корнел и групите му, както в рамките на тяхното течение, така и в съвременната музика изобщо. 

"В книгата е много добре засегната тази фаза, в която сменя група след група, търсейки правилната музика. По този начин се е запознал с много хора на тази зараждаща се сцена и когато на Soundgarden нещата се получават, те започват да помагат на другите - дават стария си ван на Alice in chains, например. А те (Soundgarden) са и тези, които най-усилено работят за успеха. При Nirvana и Pearl Jam нещата се получават по-бързо, а Soundgarden имат зад гърба си доста повече работа и усилия до успеха. И е важно, че те не се отказват, въпреки мизерията", разказва Петър Хераков част от впечатленията си за книгата. 

Още за книгата „Total F**** Godhead”, Крис Корнел, Сиатълската сцена и влиянието й в България - чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев повдигна завесата за сюжета на "Top Floor" пред БНР

Актьорът Ивайло Захариев е с голяма роля в продукцията на френския режисьор Жереми Минюи "Top Floor" или на български - "Последен етаж" . Актьорът е единственият българин във френската продукция . Коварната страна на социалните мрежи е основната тема, на които се спира филмът, а в центъра му е известна инфлуенсърка , която попада в..

публикувано на 25.09.24 в 12:15

Златин Цветков: Импровизаторът унищожава егото си, за да е в полза на другите

Най-изявените майстори в жанра на комедийната импровизация ще се включат в седмото издание на фестивала на комедийната импровизация 2024. Мотото на фестивала е "Дълбоко потапяне". "Това е фестивал, който е изцяло самостоятелно организиран. Около 80 души от чужбина идват специално за този фестивал. Нямаме никакво държавно финансиране, нито..

публикувано на 25.09.24 в 09:57