Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едуард Лукас: Срещата с Путин има потенциал да се превърне в бедствие за Байдън

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Президентът Джо Байдън повтаря външнополитическите грешки на бившия президент Барак Обама". Това написа в понеделник в лондонския вестник "Таймс" британският журналист Едуард Лукас, който отразява от десетилетия събитията в бившия Съветски съюз и бившите му сателити в Източна Европа, автор на няколко книги за Русия и Запада, сред които "Новата Студена война".

Конкретната грешка на Обама в случая, според Лукас, беше контрапродуктивното т.нар. презареждане на отношенията с Русия и безплодното "обръщане към Азия".

Срещата с Путин има най-голям потенциал да се превърне в бедствие за Байдън от всичките му прояви в Европа тези дни. Защото Путин не е Горбачов и няма интерес от стабилни и предвидими отношения със Съединените щати, каквито иска техният президент. 

Струваше ли си тогава политическият риск, който пое Байдън?

"Срещи имаше и с Брежнев - в разгара на Студената война. А и има неща, за които трябва да се преговаря с Русия - особено за контрола над въоръжаването. Може и да е добра идея това да става на ниво президенти. Но за мен би било по-добре първо да се срещнат държавният секретар Блинкън и Лавров или директорът на ЦРУ Никълъс Бърнс и колегата му от руското разузнаване. Среща на върха би трябвало да се проведе, когато нещо конкретно вече е договорено.

Но не съм против такава среща. Притеснява ме идеята, че Западът решава да има стабилни отношения с Русия, но без да си дава сметка, че за това е необходимо и отсрещната страна да иска същото. А Русия не търси стабилност. Тя по много причини е заинтересована да провокира и да дестабилизира". 

Провокация ли беше сравняването на Съединените щати с бившия Съветски съюз като империя, която не е осъзнала още, че е в заника си? 

"Путин вече от доста време проповядва, че Западът залязва и че демокрацията не работи. Това е в синхрон с китайската линия за западния упадък. Според мен, такова изразяване е добре за него вътрешнополитически. Но пък да го правиш от позицията на икономика с размерите на италианската, без да расте обаче, не е сериозно!

В Русия има системни проблеми, които Путин, въпреки че е на власт повече от 20 години, се оказва неспособен да реши. Така че - ако говорим за буксуващи политически системи, да - съгласен съм, че Америка има големи проблеми. Тя обаче е способна да се възроди, за разлика от Русия под управлението на Путин".

След срещите с лидерите на съюзническите демокрации ще е в състояние ли Байдън да заяви на Путин, че посланията, които прави, не са само от негово име?

"По-скоро ще се получи единно послание към китайците. Проблемът с Русия в основни линии е решен, стига Съединените щати да останат ангажирани с европейската сигурност. Докато Западът е единен, Москва не представлява смъртоносна заплаха. Китай е много, много по-опасен, а ние още не сме формулирали дори стратегия как да се противопоставим.

Събитията може да се развият по два начина - Съединените щати да си сътрудничат с азиатските им съюзници или да съберат под знамената и Европа, и Азия. Вторият вариант има по-голям потенциал за успех, но е и по-трудно осъществим.

Притеснявам се, че Байдън вече доста се е отчаял от европейците. Вижда, че Макрон не е заинтересован, че Германия следва собствените си интереси, че Европейският съюз не е ефективен и че Великобритания е буквално изолирана от останалата част на Европа. Затова Байдън иска да замрази руския и европейския проблем, за да не му пречат да се занимава с Китай. Но така проблемът си остава - защото няма кой да попречи на руснаците да правят каквото си поискат".

Освен това Путин едва ли би се съгласил да съдейства за такова "замразяване"...

"Точно така. Не разполагаме с лукса да определяме кои са ни враговете и как точно ще ни атакуват. Когато кажеш на Путин "искам просто отношенията ни да са стабилни", той си мисли как да те накара да си платиш прескъпо за това - "ако не ми обърнеш внимание, ще започна да правя неща, които няма да ти харесат - трябва да направиш нещо, за да спра".

Но ако кажеш на Путин, че най-големият приоритет за твоята и за сигурността на европейските ти съюзници е да не му позволяваш да те заплашва, това би изиграло много по-реална стабилизираща роля, отколкото ако му се помолиш просто да си складирате противоречията в килера".

Не ви ли се струва, че има поне някаква прилика в подхода на Байдън към Европа с този на Русия? Например Германия, а не Европейският съюз като цяло, е във фокуса на вниманието.

"Струва ми се, че Байдън е решил, че Германия е най-важната държава в Европа и че за да я привлече на своя страна за натиск върху Китай, трябва да елиминира дразнители в двустранните отношения като санкциите срещу "Северен поток 2". Логично звучи. Но би било по-разумно да натисне Берлин да направи повече за отбраната и сигурността, включително да държи под контрол корпоративна Германия.

Защото корпорациите не са само лоби за "Северен поток", те са и в основата на сближаването с Китай. И като им хвърлиш кокала "Северен поток" няма да им повлияеш да се откажат да произвеждат фолксвагени в Синцзян. Опасявам се, че Байдън продължава да прави грешки по отношение на Европа. Първо имаше неоправдано големи очаквания, а сега ухажва големите страни и се надява всички останали да ги последват след това".

Какъв смислен резултат би могъл да бъде произведен на срещата Байдън-Путин?

"Възможно е в резултат на тайна дипломация Путин да направи нещо за подобряване на отношенията. Нещо като например да доведе със себе си беларуския журналист Протасевич и да каже: "ето, моят приятел Лукашенко го освободи". Това е в сферата на фантазиите, разбира се, но по принцип никой не може да предрече какво ще стане, защото Путин е непредсказуем.

Критиките, които понесе Байдън за предложението към Путин да се срещнат, най-вероятно ще го възпрат да се опита да направи нещо твърде драматично като нов опит за "презареждане". Той заслужава доверие. Познава проблема Русия наистина отдавна, в политиката е по-дълго дори от Путин - а не са много лидерите по света, които биха могли да се похвалят с нещо такова. Така че - има основание за оптимизъм, но и за опасения".

Интервюто на Деян Йотов с Едуард Лукас в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов към ПП-ДБ: Нямам условия към Атанасов, но искам да направим управленско мнозинство

При деветия опит на депутатите да изберат председател на Народното събрание, към досегашните номинации за председател на парламента - Силви Кирилов, Наталия Киселова и Петър Петров - беше прибавена и кандидатурата на съпредседателя на коалиция ПП-ДБ Атанас Атанасов. След 30 гласувания и осем провала – 9-и опит за избор на председател на НС..

публикувано на 04.12.24 в 13:09

Радев очаква КС да се произнесе по-бързо по жалбата му за промените в Конституцията

Президентът Румен Радев очаква Конституционният съд да се произнесе по-бързо по жалбата му за промените в основния закон, заради общественото напрежение. Държавният глава коментира темата пред студенти в Университета за национално и световно стопанство, където лекция, посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора у нас...

публикувано на 04.12.24 в 13:02
Дидие Рейндерс

Бивш еврокомисар е разследван за пране на пари в Белгия

Бившият белгийски еврокомисар с ресор "Правосъдие" Дидие Рейндерс е разследван по съмнения за пране на пари, съобщиха белгийски медии, като се позоваха на изявление на прокуратурата. Домът на Рейндерс е бил претърсен вчера, два дни след като той напусна Европейската комисия, уточнява БТА. Уточнява се, че бившият еврокомисар е бил разпитан в..

публикувано на 04.12.24 в 12:55

Все още се преговаря със собствениците на стада под карантина край Велинград

Премиерът Димитър Главчев коментира пред журналисти, че все още се водят преговори със собствениците на стадата с овце край Велинград, които са поставени под карантина заради чумата по дребните преживни животни.  Според него не е отпаднал вариантът за изследване на трети проби в лабораторията в Монпелие, Франция. ЕК настоява за незабавни..

публикувано на 04.12.24 в 12:45

Обмисля се: 100 лева коледни добавки към пенсиите

Министерството на финансите прави разчети дали да бъдат изплатени коледни добавки към пенсиите от 100 лева, обяви служебният премиер Димитър Главчев. Според него кабинетът не бави внасянето в парламента на проектобюджета за догодина. Той напомни на формациите в Народното събрание, че правителството му е имало готовност да внесе проекта на..

публикувано на 04.12.24 в 12:44

Премиерът на Нидерландия уверил Главчев, че Амстердам ни дава "зелена светлина" за Шенген

В телефонен разговор тази сутрин премиерът на Нидерландия е потвърдил пред българския си колега Димитър Главчев, че правителството му дава зелена светлина за присъединяването на България към сухопътния Шенген от началото на следващата година. "Следва една процедура в техния парламент, но дори и парламентът да не се съгласи, което не се..

публикувано на 04.12.24 в 12:39
Демонстрация пред парламента в Сеул с искане за оставка на президента Юн Сук-йол, 4 декември 2024 г.

В Южна Корея започна процедура по импийчмънт на президента

Южнокорейските депутати започнаха процедура по импийчмънт срещу президента Юн Сук-йол. До това се стигна, след като снощи той обяви военно положение, което обаче отмени часове по-късно, предизвиквайки политическа криза в четвъртата по големина икономика в Азия. Пазарите в страната се сринаха до най-ниските си нива в последните две години, а подобна..

публикувано на 04.12.24 в 12:36