Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Антонов: На срещата на Г-7 се видя солидарността да се изравнят неравнопоставеностите в света

Павел Антонов
Снимка: Личен архив

„Имаше доста активно медийно отразяване на срещата на Г-7 у нас, което е само по себе си постижение на тази среща, доколкото основното послание от нея е позитивно – че богатите, развитите страни, към които и България е стреми да принадлежи, обръщат сериозно внимание на темите за опазване на климата, така и на загубата на биологично разнообразие“, коментира в „Хоризонт до обед“ Павел Антонов, медиен и социален изследовател към центъра "Open Space" в Open University, Великобритания.

Коментарът му е по повод среща на върха на Г-7. В противовес на Китай бе приет план за подкрепа на развиващите се държави. Форумът бе съпроводен от масови протести. Лидерите на седемте най-развити индустриални страни в света се споразумяха да увеличат приноса си във финансирането на действия, свързани с климата, но без конкретни ангажименти.

„Много важно послание, което излъчиха световните лидери, това не може да бъде оспорено, е солидарността и усилието да се изравнят неравнопоставеностите с глобалния Юг , с развиващите се страни, така че в този смисъл срещата имаше позитивни ефекти. Но разбира се, критиките не могат да бъдат пропускани и омаловажавани“, каза още Антонов.

"Самият Китай, въпреки противоречивите позиции, последните години дава отчетливи заявки за решаване на климатичните проблеми, които засягатг и собствената му територия. Можем да бъдем в една или друга степен опитимисти, но тепърва трябва да се видят доколко реалистични ще бъдат тези действия.

Предстои в края на годината следващата конференция в Глазгоу на Конвенцията за климатичните промени и изглежда, че тя ще даде отговора реални ли са тези обещания или това е поредният кръг на "сладки приказки" от страна на големите държави, без да се стига до конкретни действия", заяви още Антонов.

Антонов смята, че ако се търси глобален ефект за това да има повече ваксини за бедните държави, да се инвестира в зелени технологии, то трябва да се търсят по- реални потоци на финансиране към развиващия се свят от страна на богатите страни.

Антонов е автор на изследвания по проблемите на екологичната журналистика, отразяването на природозащитни теми и промяна в климата и връзката медии-гражданско участие. Специализирал околна среда в Централно-европейския университет - Будапеща.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки и средни фирми в Кипър ще получат над 360 млн. евро помощ чрез целеви програми

Малки и средни предприятия в Кипър ще получат над 360 млн. евро безвъзмездна финансова помощ чрез целеви програми до 2027 г., съобщи икономическото министерство. Засилване на бизнесактивността в страната отбелязва представеният Национален доклад за предприемачеството за 2023/2024 г. Близо 40% от кипърците смятат, че имат възможности да..

публикувано на 06.05.25 в 04:43

Великобритания не подкрепя разширяването на израелските военни операции в Газа

Великобритания „не подкрепя“ разширяването на израелските военни операции в Газа, заявиха от британското външно министерство. А от „Даунинг стрийт“ съобщиха, че след телефонен разговор премиерът Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон  са изразили „дълбока загриженост“ относно израелския план.  Говорител на Министерството на външните..

публикувано на 06.05.25 в 04:40

В Рим пристигнаха всички кардинали, които ще избират новия папа

В Рим са вече всички кардинали, които от сряда – 7-и май, в Сикстинската капела ще изберат нов папа. От 135 кардинални с право на вот, не присъстват по здравословни причини един испански и един африкански кардинал. Днес се проведоха нови две   конгрегации (срещи) с участието на общо 179 кардинали. Всички 133-а кардинали   под 80-годишна..

публикувано на 05.05.25 в 22:33

Силен дъжд наводни тази вечер силистренското село Смилец

Силен дъжд наводни тази вечер къщи и градини и покри с кални наноси по улиците на силистренското село Смилец. Каналът в селото не е успял да поеме стичащата се от високите части вода. От "Пожарна безопасност и защита на населението" отводняват наводнените къщи, съобщи кметът на селото Мария Димитрова: "Просто катастрофално. Аз бяха на..

публикувано на 05.05.25 в 22:15
Снимката е илюстративна

Възстановено е движението през Прохода на Републиката (обновена)

Възстановено е движението през Прохода на Републиката, след като по-рано тази вече беше непроходими за автомобили за повече от часа заради две тежки катастрофи. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до..

обновено на 05.05.25 в 22:12

Израел може да завземе цялата Ивица Газа при новата разширена операция

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..

публикувано на 05.05.25 в 21:33

Ракетни удари по пристанището Худейда в Йемен

Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..

публикувано на 05.05.25 в 20:26