Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли сме за среща лице в лице след изолацията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията промени изцяло ежедневието ни и все по-голяма част от нещата, които имаме да вършим преминаха в онлайн режим.Така е и със срещите. Готови ли сме за обратното връщане към динамичния начин на живот или ползите от комуникацията през монитори и екрани ще я превърнат в наше ежедневие.

Онлайн срещите не са ново явление, но със сигурност пандемията е причината те да се популяризират като бърз и ефикасен метод. Различните онлайн платформи намериха своето приложение, както в образователните институции, така и за служебни ангажименти, лични срещи и разговори.

Служителят във фармацевтична фирма Мелани Михалкова продължава да работи онлайн.

"Макар вече да мина повече от година от началото на пандемията, ежедневните ми работни срещи продължават да се случват онлайн. Голяма част от колегите поетапно започват да се връщат в офиса, но към момента тенденцията се запазва".

Банковият експерт и треньор по футбол Димитър Атанасов успява да спечели сърцето на любимата си - журналистката Десислава Францова, благодарение на онлайн комуникацията.

"Благодарение на тази пандемия аз намерих своята половинка, защото точно в тези времена, в които хората бяха затворени вкъщи, ние имахме възможността да комуникираме по-често в социалните мрежи, да се чуваме, да си пращаме различни съобщения и това прерасна във възможност да се видим някъде на открито за малко, тъй като и това беше забранено. Да направим една кратка разходка в парка или да се разходим по тротоара заедно до някъде".

Журналистката Десислава Францова от своя страна бързо оценява възможностите на онлайн срещите и за работата си, и за връзка с близките.

"Смятам, че пандемията промени изцяло живота ни, като освен всички усложнения и проблеми, до които доведе тя, доведе и до промяна на начина на комуникация и срещата ни. Знаем, че когато бяха най-тежките дни от пандемията и локдауна, беше изключително трудно да се срещаме помежду си, да осъществяваме жив контакт, който е необходим на всеки от нас и това ставаше чрез социалните мрежи и различни платформи, чрез които се виждахме и чувахме и дори беше по-трудна комуникацията със семействата ни, с близките ни хора и с хората, с които сме свикнали да се виждаме по-често".

Денталният асистент Христина Христакиева все още не се чувства безопасно в ресторанти и кафенета.

"През последната година все по-често се срещаме с приятели вкъщи или сред природата, защото все още не усещаме, че е дошъл моментът да се виждаме в заведение и на обществени места, както до преди март миналата година".

Данъчният експерт Ина Къндева се възползва от разхлабването на мерките.

"Аз успях да прекарам целия втори локдаун вкъщи, изолирайки се без да се срещам с голяма част от моите приятели, така че сега използвам разхлабването на мерките, за да оползотворя времето след работа в срещи с тях. Така че по-често, в по-голяма част от случаите се виждаме навън, незавизисимо дали на заведение или на разходка в парка, да е навън".

Развълнувана от възможността за живия контакт е и мениджърката Ивета Йорданова.

"Днес се срещаме най-вече виртуално, за щастие обаче мерките се разхлабват и успяваме да се видим с приятелите си и близките си на обичайните места - в заведение, в кино, в парка. Със сигурност от началото на пандемията срещите вкъщи или на гости на някого зачестиха. Като че ли в един момент загубихме навика да излизаме от вкъщи. За щастие имаме сега това да се промени и със сигурност бих избрала срещата на живо вместо онлайн среща".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06