Почти една трета от жителите на Евросъюза са разчитали на лични връзки при достъпа до здравеопазване по време на Covid кризата, а около една пета от гражданите на Румъния, България, Унгария и Литва са платили подкуп за подобни услуги. Това разкрива проучване, цитирано днес от в. „Гардиън“.
В 27-те страни от ЕС близо две трети (62%) от 40 000 анкетирани в проучването на „Трансперънси Интернешънъл“ посочват, че корупцията в правителството им е сериозен проблем, а три четвърти (76%) заявяват, че ситуацията е в стагнация или се влошава, отбелязва още вестникът.
Авторите на доклада „Глобален барометър на корупцията - ЕС“ заявяват, че разкритията са тревожни с оглед на подготовката на общността да отдели милиарди евро за постпандемично възстановяване.
Докладът обрисува и картина на недоволство от топлите отношения между големия бизнес и правителствата, както и висока степен на пряко участие на граждани в корупционни практики с цел достъп до публични услуги.
Най-висок дял на хора, които казват, че са дали подкуп, за да си осигурят услуга в здравеопазването е в Румъния (22%), следвана от България (19%).
По-малко от 20% от жителите на Дания и Финландия смятат корупцията в правителството за голям проблем в страната си. Но над 85% от българите, хърватите, кипърците, италианците, португалците и испанците са на противоположното мнение.
В нито една страна не преобладава мнението, че корупцията намалява. Най-позитивният резултат е в Словакия, където това смятат 39 на сто от жителите.
В предаването "12+3" Иван Димитров от Български пациентски форум заяви, че трябва да бъдат премахнати лимитите в болниците:
"Лимитът ограничава правото ни да избираме да бъдем лекувани и да стигнем до здравна помощ, въобще. Ако няма лимит, ще търсим услугата там, където знаем, че ще я намерим качествена. Сега търсим болница, където не са свършили лимитите, изобщо не става дума за качество".
Според него, когато не вярваме на здравната система, не вярваме и на лекарите.
Той изказа очакване служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров да извади на светло порочните практики.
Няма на кого да бъде повдигнато обвинение за трудовата злополука в Свищов, при която снощи загина 61-годишен мъж, съобщиха за БНР от Инспекцията по труда във Велико Търново. Мъжът е демонтирал панел на покрива на автомивка в Свищов и снощи към 19,30 часа е паднал от 3 метра височина. Мъжът е едноличен търговец и е бил в облигационни отношения..
Община Велико Търново и водоснабдителното дружество "Йовковци“ търсят държавно финансиране за цялостната подмяна на 30 километра довеждащ водопровод от село Емен, който да стане дублиращ при ситуации на кризисно водоснабдяване на региона. Водоснабдителното дружество прави предпролетното проучване за цялостната подмяна на така наречения..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите поколения да мине преходът. Остават още 10 години, за да се подреди държавата, да останем с лице към доброто и лошото, правилното и грешното, говоря за политици и бизнес, прогнозира в интервю пред БНР..
Министър Бойко Рашков одобрява план, след това със заповед задължава администрацията да го изпълни и да закупи по съответната процедура артикулите, описани във въпросния план във връзка с пътната безопасност. Там ще видите и въпросните икони. Това обясни министърът на вътрешните работи Даниел Митов на брифинг в сградата на ведомството и..
Над 5 хиляди заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана, са получени в службите по земеделие в цялата страна. Те обхващат 32 хиляди хектара засегнати площи, за които фермерите ще очакват компенсации от държавата. Близо 4 хиляди от заявленията вече са обработени - съобщават от фонд "Земеделие", като..
Германия ще предостави допълнителна военна помощ на Украйна в размер на около 5 милиарда евро, съобщи днес германското министерство на отбраната по време на срещите на украинския президент Володимир Зеленски с висши служители в Берлин, предаде Ройтерс. В изявлението си министерството посочва руските въздушни удари, "при които са загинали и са..
Кремъл окачестви обещанието на Берлин за още оръжия за Украйна като провокация за продължаване на войната. В същото време украинският президент Володимир Зеленски предложи среща в тристранен формат за преговори за мир. По-рано американският президент Доналд Тръмп показа, че губи търпение и предупреди Путин, че си "играе с огъня". "Това е много опасна..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...