Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години след издигане на потреблението в култ нито сме по-здрави, нито по-щастливи

Стефан Димитров: Губим по 40 души на ден заради мръсния въздух

Трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме, по който се придвижваме и се отопляваме, казва съоснователят на платформата AirBG.info

Снимка: БГНЕС

„Някъде преди 50 години светът изостави мечтите си да продължава изследването на Луната, да прави следващите стъпки в Космоса. Някой успя да вкара в дневния ред идеята за постоянен ръст и повишаване на потреблението, облечено е под „качество на живот“. 50 години ние нито сме по-щастливи, нито по-здрави.“ Това мнение изрази в интервю за БНР Стефан Димитров, съосновател на проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха. Димитров е един от участниците в днешния уебинар „Как да дишаме по-чист въздух?” за европейски практики и решения. Уебинарът е организиран от Бюрото на Европейския парламент у нас и може да се проследи на Фейсбук страницата на Бюрото.

В България чистотата на въздуха и начинът, по който живеем, са сред най-големите притеснения на българина за неговото здраве, посочи Димитров, като се позова на изследване от миналата година.

Преди 4 години група ентусиасти се опитахме да извадим този проблем, за който всички много удобно мълчаха, изтъкна той.

По думите на Стефан Димитров с картите на AirBG.info и информацията на живо са успели да събудят интереса на гражданите, но и да помогнат на политиците да се вгледат в темата.

3156 евро на ден ще плаща страната ни заради мръсния въздух – това са евросанкции, които България ще плаща до отстраняването на нарушението.

„В момента сметката, от деня, в който тече тази глоба, до днес, е 5 милиона евро плюс разноски“, уточни Димитров в предаването „Преди всички“.

Той допълни, че близо 60 хиляди души са починали за 4 години заради проблема с фините прахови частици и мръсния въздух, а на ден губим по 40 души.

Снимка: БГНЕС

Трябва да спрем процеса на горене, да намалим източниците на горене. Декарбонизацията е цел на човечеството в следващите 20 години, подчерта Стефан Димитров.

„Затова ние трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме нещата, по който се придвижваме, по който се отопляваме, въобще начина си на живот.“

Вместо да намаляваме горенето, Столичната община има идея да направи „крематориум за отпадъци почти в центъра на София“, за да може да се усвоят някакви пари, отбеляза още Димитров.

Бъдещето е днес и то е зад ъгъла, заяви експертът.

„Имаме всичките необходими инструменти, имаме пазарните условия – соларната енергия, с която може да си помогне всяко едно домакинство, всяка една стопанска единица, и икономиката като създаване на все повече ветропаркове, соларни паркове. Пари има.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59