Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 години след издигане на потреблението в култ нито сме по-здрави, нито по-щастливи

Стефан Димитров: Губим по 40 души на ден заради мръсния въздух

Трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме, по който се придвижваме и се отопляваме, казва съоснователят на платформата AirBG.info

Снимка: БГНЕС

„Някъде преди 50 години светът изостави мечтите си да продължава изследването на Луната, да прави следващите стъпки в Космоса. Някой успя да вкара в дневния ред идеята за постоянен ръст и повишаване на потреблението, облечено е под „качество на живот“. 50 години ние нито сме по-щастливи, нито по-здрави.“ Това мнение изрази в интервю за БНР Стефан Димитров, съосновател на проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха. Димитров е един от участниците в днешния уебинар „Как да дишаме по-чист въздух?” за европейски практики и решения. Уебинарът е организиран от Бюрото на Европейския парламент у нас и може да се проследи на Фейсбук страницата на Бюрото.

В България чистотата на въздуха и начинът, по който живеем, са сред най-големите притеснения на българина за неговото здраве, посочи Димитров, като се позова на изследване от миналата година.

Преди 4 години група ентусиасти се опитахме да извадим този проблем, за който всички много удобно мълчаха, изтъкна той.

По думите на Стефан Димитров с картите на AirBG.info и информацията на живо са успели да събудят интереса на гражданите, но и да помогнат на политиците да се вгледат в темата.

3156 евро на ден ще плаща страната ни заради мръсния въздух – това са евросанкции, които България ще плаща до отстраняването на нарушението.

„В момента сметката, от деня, в който тече тази глоба, до днес, е 5 милиона евро плюс разноски“, уточни Димитров в предаването „Преди всички“.

Той допълни, че близо 60 хиляди души са починали за 4 години заради проблема с фините прахови частици и мръсния въздух, а на ден губим по 40 души.

Снимка: БГНЕС

Трябва да спрем процеса на горене, да намалим източниците на горене. Декарбонизацията е цел на човечеството в следващите 20 години, подчерта Стефан Димитров.

„Затова ние трябва да преосмислим начина, по който произвеждаме нещата, по който се придвижваме, по който се отопляваме, въобще начина си на живот.“

Вместо да намаляваме горенето, Столичната община има идея да направи „крематориум за отпадъци почти в центъра на София“, за да може да се усвоят някакви пари, отбеляза още Димитров.

Бъдещето е днес и то е зад ъгъла, заяви експертът.

„Имаме всичките необходими инструменти, имаме пазарните условия – соларната енергия, с която може да си помогне всяко едно домакинство, всяка една стопанска единица, и икономиката като създаване на все повече ветропаркове, соларни паркове. Пари има.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21