Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бранимир Ботев подкрепи предложението за ваучери за почивка на ваксинирани българи

Бранимир Ботев
Снимка: БГНЕС

Предложението на Националния борд по туризъм всеки ваксиниран българин да получава ваучер на стойност 50 лева за почивка у нас или при посещение на заведение е страхотно. Това каза за БНР Бранимир Ботев, президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество, бивш заместник-министър на туризма:

"Подобен тип нестандартни идеи е много по-възможно да мотивират хората, отколкото постоянната, на моменти плашещата кампания, която много често беше провеждана. Те ще дадат глътка въздух на бранша, защото нека да не забравяме, че туризмът има икономически мултипликатор 4,2. Това означава, че всеки лев, всяко евро пряко похарчено в сферата на туризма генерира още 4,2 лева в съпътстващите индустрии, а туризмът е пряко свързан и осигурява ресурс за реализация на поне още 12 съпътстващи индустрии. Всичко това ще увеличи потреблението, ще даде глътка въздух на индустрията", допълни в предаването "Нещо повече" Ботев.

По думите му в условията на пандемия и криза държавата е тази, която помага и която осигурява необходимия финансов ресурс на всяка една индустрия:

"В случая имаме една индустрия, която е структуроопределяща за България, тя е между трите най-добре работещи допреди кризата индустрии в България, криза, която донякъде беше предизвикана и от действия на администрацията и от близо 14 % от брутния вътрешен продукт в момента туризмът е на 8 и продължава да спада надолу. Така че ролята на държавата аз в това я виждам. За съжаление не виждам активна роля от страна на министъра и на министерството".

Бранимир Ботев коментира, че индустрията продължава да оцелява въпреки Министерството на туризма, а не с неговата помощ.

"За мен е парадоксално, защото госпожа Стела Балтова за втори път е зад това бюро на министър на туризма, тя дойде и аз имам чувството, че ако е била назначена, защото някой е харесал много първия ѝ мандат, очевидно е имало някаква грешка. Другият вариант е да приемем, че тя е изпратена на поправителен, защото първия път не се е справила. Абсурдно е липсата на реакция. Абсурдно е толкова време, след като тя заема тази позиция, да не обсъжда с бранша, с индустрията, с най-големите представители на тази индустрия какви трябва да бъдат мерките, които да се предложат по отношение на Националния план за възстановяване и устойчивост, свързани с туризма", подчерта експертът. 

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12