Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Марков: Прокуратурата подцени избора на делегираните прокурори

Бъдещите европрокурори ще бъдат подложени на изключително напрежение, смята анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията

Димитър Марков
Снимка: www.csd.bg

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще открие нова процедура за избор на шестима делегирани европейски прокурори. Това се случва след като Колегията на Европейската прокуратура одобри едва  четирима от предложените от България десет магистрати. Преди дни в София беше и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.

„От прокуратурата просто подцениха избора на тези прокурори“, коментира пред БНР Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.

Той припомни, че броят 10 за българските делегирани прокурори е бил определен от страната ни и това не е квота, която ни е наложена от Европейската прокуратура. По думите му броят е бил съобразен с тежестта на работата, която се очаква да извършват тези прокурори.

Критериите за подбор са изработени у нас, но се е получило разминаване с това, което Европейската прокуратура търси, изтъкна Димитър Марков. Той допуска, че към новия избор ще се пристъпи и с нови правила.

Според Марков посланието между редовете от Брюксел е ясно – има заложени параметри, които трябва да се изпълнят и не можем да останем с четирима прокурори, както и не можем да преноминираме отхвърлените шест кандидатури.

„Трябва по ред в съответствие с европейските правила България да излъчи тази квота от 10 прокурора. /…/ Това е един прост резултат и процедурата, по която българската прокуратура ще намери начин да излъчи тази бройка, наистина не е работа на Европейската прокуратура.“

Димитър Марков очаква бъдещите ни делегирани прокурори да бъдат подложени на „изключително напрежение“.

„Тъй като ще трябва да отговорят едновременно на очакванията на Европейската прокуратура и на недотам легитимните очаквания на някои заинтересовани кръгове вътре в страната.“

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания вече е главна мишена на руските кибератаки

Великобритания е цел номер 1 за руски кибератаки след избирането на Тръмп, твърдят британски правителствени източници. Според тях, Путин е насочил вниманието си към Великобритания, за да не дразни американската администрация по време на разговорите за Украйна.   Правителствени източници, цитирани от „Таймс“ твърдят, че превръщането на Великобритания..

публикувано на 14.07.25 в 05:25
Доналд Тръмп

САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна, за да ѝ помогнат да се справи с руските удари.  Изявлението идва две седмици, след като Вашингтон обяви спирането на някои оръжейни доставки за Киев. Според Тръмп доставката ще бъде част от изгодна сделка за съединените..

публикувано на 14.07.25 в 05:13
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51