Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата "Дървета и храсти" в помощ на децата

Снимка: СИДП

Книгата "Дървета и храсти" представлява колекция от хербаризирани листа на разпространени в нашата страна дръвчета и храсти. Автор е главен асистент Габриела Петрова, преподавател в катедра "Ботаника" на Биологическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски".

"Освен колекция тя представлява и много повече като идея и замисъл, защото това е една прекрасна възможност да накараме малките детски очи да се огледат, да видят какво ни заобикаля, какво голямо разнообразие ни предлага природата и смятам, че имено това са първите стъпки към съхраняването и опазването на това разнообразие. Когато познаваме растителния и животински свят ние сме способни да го опазим", каза за БНР Габриела Петрова.

По думите ѝ учителката Радка Василева в Етрополе е успяла да провокира силен интерес в нея към биологията.

"Тя по такъв начин ни представяше информацията и уроците, които трябва да усвоим, че всички я гледахме с изключително разпалени очи. При мен това се запази и до ден днешен. След като завърших гимназията в Етрополе, попаднах в Биологическия факултет на Софийския университет и там вече наистина след срещите си с всички преподаватели разбрах, че това е моето място и искам да остана там", допълни тя в предаването „Закуска на тревата“.

Във всички хербариуми има изисквания за правилно етикетиране, изписване на наименованията.

"Самият хербарен материал трябва да бъде монтиран добре, трябва да присъстват освен лист от дадено растение и други негови части като плодове, за да се вижда за кой конкретно вид става въпрос. Местонахождение трябва да се посочи, GPS координати".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33