Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музейни работници искат увеличение на финансирането и компенсации за Covid пандемията

Снимка: БГНЕС - архив

В открито писмо до служебния министър на културата проф. Велислав Минеков от сдружението „Български музеи“ настояват за увеличаване на финансирането на музеите и реални компенсации за щетите, нанесени от Covid пандемията. 

„Предната година загубихме изключително много средства. Нивата на посещаемост буквално се сринаха. Данните от НСИ са красноречиви. През 2019 г. са били около 5 300 000 посетителите в българските музеи. През 2020 година са с 3 120 000 по-малко“, коментира пред БНР председателят на сдружението Борис Хаджийски.

Няма ясна държавна политика за компенсиране на пропуснатите приходи в размер на 5 700 000 лева, подчертава Хаджийски. 

Основните искания, отправени в писмото, са шест. Едно от тях е увеличаване на стойността на субсидираната бройка с минимум 30%.

Ножицата между образователна и културна сфера започва да се отваря все повече и повече, което означава, че на база на по-ниски заплати в музеите, респективно много по-високи в образователната сфера, повечето млади хора предпочитат да се ориентират към училищата да стават учители, защото там са по-примамливи условията, изтъква Борис Хаджийски. 

„Ние искаме двете сфери - култура и образование, да вървят ръка за ръка и да няма такива огромни дисбаланси“. 

От сдружение „Български музеи“ предлагат още да бъде въведен допълнителен ежегоден стандарт за финансиране на откритите площи, стопанисвани от музеите и художествените галерии. Мотивите - много музеи разполагат с археологически резервати и друг тип открити площи, които трябва да се стопанисват. Парите за издръжка не достигат за поддържането на тези площи, категоричен е Борис Хаджийски.

От сдружението, в което членуват 124 музейни институции, искат още всички музеи от страната да преминат на бюджетна издръжка. 

В България има около 50 музея с по-слабо финансиране, защото парите идват по линия на общинските бюджети, пояснява Хаджийски. По думите му влизането им в системата на държавно финансиране е справедливо.

Музейните специалисти апелират да се изготви държавна стратегия за музеите и галериите.

„Не можем да губим време, независимо колко правителства ще дойдат впоследствие, ние на всяко едно ще поставяме тези въпроси, за да може, когато бъде избран парламент те да бъдат внесени и съответно защитени за следващата 2022 година“, обобщи Борис Хайджийски.

В 11:30 предстои среща на музейни директори и работници с културния министър Велислав Минеков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защитени жилища за хора с ментални увреждания ще има в с. Мамарчево

Защитени жилища за пациенти с ментални увреждания ще бъдат изградени в боляровското село Мамарчево. Финансирането е осигурено по Плана за възстановяване и устойчивост и в размер 9 млн. лв. В момента в Дома край село Малко Шарково са настанени 85 пациенти като всички те трябва да бъдат преместени  в защитени жилища до края на 2026 година. От..

публикувано на 29.06.24 в 20:56

В Малага протестираха срещу масовия туризъм

Жители на испанския град Малага излязоха на протест срещу масовия туризъм. Според тях той е причината за повишаването на цените на наемите. Демонстрантите настояват местните власти да защитят. "Наемите са се увеличили неимоверно. Това е лудост. А ние не можем да си го позволим. Само заради почивката или мечтания живот на някои хора",..

публикувано на 29.06.24 в 20:51

Регистърът на населението в Кипър започва да функционира в дигитален формат

Регистърът на населението в Кипър започва да функционира в дигитален формат, съобщиха от вътрешното министерство. Цифровизацията му е част от правителствения план за модернизация на административното обслужване на гражданите, повишаване на качеството му и намаляване на бюрокрацията. Десет нови дигитални услуги в рамките на регистъра, определени..

публикувано на 29.06.24 в 20:32

Загинали при руски атаки в Запорожка и Донецка области в Украйна

Шестима души са загинали при руска атака по град Вилнянск в украинската Запорожка област, още осем души са пострадали, съобщи областният управител Иван Федоров в Телеграм. Нанесени са щети по жилищни сгради, магазин и инфраструктура. Русия твърди, че е превзела още едно село в Източна Украйна Руските сили са нанесли днес втори удар в Донецка..

публикувано на 29.06.24 в 20:02
Базата на ПСС на Седемте езера

ПСС с постоянни дневни дежурства на Седемте езера

Планинските спасители от отряда в Дупница от днес, 29 юни, са на постоянно дневно дежурство по Седемте рилски езера заради увеличаващия се поток от туристи и планинари по циркуса. Така ще е до края на сезона - 30 септември.  Отрядът има и собствена база с необходимото оборудване, което улеснява екипите. Наскоро бяха проведени и съвместни..

публикувано на 29.06.24 в 19:53

Евростат: Гърците са най-недоволни от свободното си време, следват ги българите

Гърците и българите са най-недоволни от европейските страни от възможностите за прекарване на свободното време, според проучване на Евростат. Младите гърци са силно зависими от родителите. Проучване на европейската статистическа агенция Евростат, публикувано днес, показва, че гърците са най-неудовлетворени от свободното си време в сравнение..

публикувано на 29.06.24 в 19:48

Лекари от ТЕЛК заплашват да напуснат работа заради промените в системата

Лекари от ТЕЛК заплашват да напуснат работните си места заради промените в системата, влезли в сила от миналия петък. С тях беше въведено издаване на решение и само по документи, както и случайно разпределение на пациентите към по-малко натоварени комисии в цялата страна.  Галя Кондева: Няма затруднения в работата със заявленията за ТЕЛК По..

публикувано на 29.06.24 в 19:42