Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акрисата Поля Йорданова: Важното е спектаклите да са стойностни

Поля Йорданова
Снимка: Велина Махлебашиева

От читалищните сцени, още като тригодишно дете, когато играе "Котаракът в чизми" Поля Йорданова стигна до Червения килим и спечели "Икар" за ролята ѝ в моноспектакъла "Мечтата на Наташа".

"Много се радвам, че аз със собствени заслуги и със собствена работа и собствен труд съм успяла да впечатля това жури. Освен амбицията до "Икар" ме доведе на първо място Петко Петков, който е директор на Драматичния театър, без който това нещо нямаше как да е възможно. След това Ана Батева, режисьорът Стефан Здравески, Роси Симеонова, без която този спектакъл доста пъти нямаше да минава добре, целият екип, който стои зад това", каза за БНР Поля Йорданова. 

Поля Йорданова играе в Габровския драматичен театър от година и половина. "Мечтата на Наташа" е първият ѝ моноспектакъл. Гради образа на своята героиня - тинейджърка, след дебюта си в "Свекърва". Наградата "Икар" не е първото ѝ признание за ролята. Миналата година беше отличена за най-добра актриса от 12-ия международен фестивал "Моноакт в Косово". "Мечтата на Наташа" е по текст на руската писателка и драматург Ярослава Полинович. Режисьор и преводач на пиесата е Ана Батева.

Освен в "Мечтата на Наташа" и "Свекърва" Поля играе в постановките "Любовни истории" и "Руски вечери с микроскоп" на Габровския драматичен театър. Според нея важното е спектаклите да са стойностни.

„Стойностни за мен, ако някой ме пита какво визирам под стойностни, не мога да кажа, но аз имам едни критерии, които съм си наложила сама на себе си“.

Младата актриса завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Иван Добчев. Нейна състудентка е Мария Бакалова. Времето в академията я свързва и с актьора Александър Тонев, номиниран за "Икар" за поддържаща мъжка роля.

Окуражена от признанието Поля Йорданова казва, че продължава още по-амбицирана.

"Много ми се работи в моноспектакли, поне така си мисля, но моноспектакълът е много интересно нещо. Той въобще не е като другия театър".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34