Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Станков: Около 20% от козите и овцете са „виртуални“

Десетки животновъди се събраха на деветия Национален събор на овцевъдите

| обновено на 18.06.21 в 15:43
4
Снимка: Здравка Маслянкова, БНР

Проблеми с работната ръка, със субсидиите, с мнимите стада, с които се крадат субсидии, имат българските овцевъди. Десетки животновъди се събраха на поляните край Петропавловския манастир до Лясковец на деветото издание на Националния събор на овцевъдите.

Няма категорична яснота какви са щетите за бюджета от неправомерно раздадени субсидии за несъществуващи животни. Според проф. Иван Станков, изпълнителен директор на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, проблемът вероятно засяга една пета от бранша: 

Поне едно 20% от животните влизат в тази група „виртуални“. В момента дават над 1,3 милиона, но овцете реално са някъде към милион-милион и сто. Значителен ресурс, над 30 % от средствата, се „източват“ по този начин и отиват не по предназначение. Порочните практики в България са много. След като установим, всички тези животни ще ги изключим от субсидиране“. 

Марин Маринов от Шуменско отглежда 800 животни от млечни породи овце. Споделя, че тази година овцевъдите си създали сдружение, с което успели да си гарантират с 30 на сто повишение на изкупната цена на овчето мляко до 1,40 лв. за литър, но остават други сериозни проблеми: 

Най-наболелите проблеми са работната ръка и елементарна механизация, от която се нуждаем. Имах 1500 овце, но бях принуден да ги намаля, защото няма как да се отглеждат без техниката, която ми е необходима за тях. Пари, финансиране няма. Не съм участвал по никакви държавни програми. Заплатата на един овчар е 1000 лева, после имаме по 10 стотинки на литър мляко премия. На месец 1300-1400 лева си ги изкарва. От тази година планирам да ги премирам и за живородено и предадено агне“. 

Ана Минковска от панагюрското село Въта се е прибрала от Испания и със съпруга си и четирите им деца отглеждат 400 овце с тенденция да увеличат стадото: 

„Любовта към животните, няма друго обяснение. Проблеми има, административната част ни е доста проблемна, но се справяме. Ние сме амбициозни млади хора. Работната ръка е голям проблем. Имаме четири деца, две са момчета и се надявам да наследят и да помагат в работата. Трудно е, но се справяме. Изкупните цени варират, което не ни устройва, но се борим“.  

Димитър Ненов от Търговище цял живот гледа овце, сега стадото е от 600 овце и също има проблеми, един от които е изхвърлянето на вълната

Горим я, хвърляме и я горим. Тази година пак. Около тон и нещо изгорих. Иначе млякото горе-долу по-хубава цена. Агнешкото мръзна малко тази година. Мъчим се. Новите депутати да помислят малко повече за животновъдите, животни не останаха вече. Гледат да ги унищожат, да купуваме от веригите, но там курбан с месо от веригите не става. Само за изборите мислят. След изборите ни забравят“. 

На събора на овцевъдите край Петропавловския манастир, който продължава до неделя, има демонстрации на стари технологии за производство на млечни продукти, фолклорни кътове, концерти, производители на сирене и кашкавал предлагат фермерската си продукция на цени от 15 до над 30 лева за килограм.




Снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14