Проблеми с работната ръка, със субсидиите, с мнимите стада, с които се крадат субсидии, имат българските овцевъди. Десетки животновъди се събраха на поляните край Петропавловския манастир до Лясковец на деветото издание на Националния събор на овцевъдите.
Няма категорична яснота какви са щетите за бюджета от неправомерно раздадени субсидии за несъществуващи животни. Според проф. Иван Станков, изпълнителен директор на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, проблемът вероятно засяга една пета от бранша:
„Поне едно 20% от животните влизат в тази група „виртуални“. В момента дават над 1,3 милиона, но овцете реално са някъде към милион-милион и сто. Значителен ресурс, над 30 % от средствата, се „източват“ по този начин и отиват не по предназначение. Порочните практики в България са много. След като установим, всички тези животни ще ги изключим от субсидиране“.
Марин Маринов от Шуменско отглежда 800 животни от млечни породи овце. Споделя, че тази година овцевъдите си създали сдружение, с което успели да си гарантират с 30 на сто повишение на изкупната цена на овчето мляко до 1,40 лв. за литър, но остават други сериозни проблеми:
„Най-наболелите проблеми са работната ръка и елементарна механизация, от която се нуждаем. Имах 1500 овце, но бях принуден да ги намаля, защото няма как да се отглеждат без техниката, която ми е необходима за тях. Пари, финансиране няма. Не съм участвал по никакви държавни програми. Заплатата на един овчар е 1000 лева, после имаме по 10 стотинки на литър мляко премия. На месец 1300-1400 лева си ги изкарва. От тази година планирам да ги премирам и за живородено и предадено агне“.
Ана Минковска от панагюрското село Въта се е прибрала от Испания и със съпруга си и четирите им деца отглеждат 400 овце с тенденция да увеличат стадото:
„Любовта към животните, няма друго обяснение. Проблеми има, административната част ни е доста проблемна, но се справяме. Ние сме амбициозни млади хора. Работната ръка е голям проблем. Имаме четири деца, две са момчета и се надявам да наследят и да помагат в работата. Трудно е, но се справяме. Изкупните цени варират, което не ни устройва, но се борим“.
Димитър Ненов от Търговище цял живот гледа овце, сега стадото е от 600 овце и също има проблеми, един от които е изхвърлянето на вълната:
„Горим я, хвърляме и я горим. Тази година пак. Около тон и нещо изгорих. Иначе млякото горе-долу по-хубава цена. Агнешкото мръзна малко тази година. Мъчим се. Новите депутати да помислят малко повече за животновъдите, животни не останаха вече. Гледат да ги унищожат, да купуваме от веригите, но там курбан с месо от веригите не става. Само за изборите мислят. След изборите ни забравят“.
На събора на овцевъдите край Петропавловския манастир, който продължава до неделя, има демонстрации на стари технологии за производство на млечни продукти, фолклорни кътове, концерти, производители на сирене и кашкавал предлагат фермерската си продукция на цени от 15 до над 30 лева за килограм.
Снимки: Здравка Маслянкова
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..