Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентин Станчев в дебрите на математиката като наука и забавление

Валентин Станчев
Снимка: Личен архив

11-годишният Валентин Станчев от Димитровград е в класацията „Успелите деца на България” на фондация „Димитър Бербатов“. Той получи финансова и предметна награда и от фондация „Елена Благородна“. Момчето е талантлив математик. Математиката го забавлява, но я изучава сериозно. Когато не решава задачи, тренира карате, а в свободното си време е сред природата. Мечтае да стане преподавател в Харвардския университет.
Валентин е петокласник в ПМГ “Иван Вазов” в Димитровград. Не е пропуснал участие в математическо състезание. Има спечелени 54 медала, 4 купи и много грамоти. Интересът към цифрите идва, когато Валентин е на 5-6 години.

"Тъй като успях да усвоя смятането още от ранна детска възраст, се зарибих по математиката и в първи клас се записах на първото ми състезание. То беше "Математика без граници", на което изкарах пълен брой точки и оттогава мисля, че математиката  е моята наука. Оттогава се записвам на всяко състезание, на което мога", разказа Валентин Станчев. 

По думите му, за да постигне успех, трябват усилие, труд, постоянство и хъс. Помагат му учителката по математика, преподавателката Катя Чалъкова, родителите му и приятелите му.

"Освен да го подкрепям, друго не бих могла да направя, докато му е интересно, докато му е забавно. Защото въпреки че е сериозен материалът, трябва да има и доза забавление. Все пак те са деца. Докато му е забавно, интересно и му е приятно да се занимава с математика, ние с баща му ще го подкрепяме".  
Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“
За постиганите успехи Валентин ежегодно получава стипендия за стимулиране на деца и младежи с изявени дарби в Димитровград. Валентин получи финансова и предметна награда от фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“. Целите на фондацията са да подкрепя на таланти в различни области.
 
"За нас е важно да се срещаме с такава вдъхновяваща енергия, каквато усетихме у Валентин, за да може той от своя страна да е този вдъхновяващ пример, който да отвори завесите за нови младежи, те да откриват себе си, да изучават света, да усетят тази жажда за знания. Гледаме с Валентин напред в бъдещето, като поставихме уговорка на масата, че той ще продължи да опознава света, да изучава себе си, като по този начин ще открие коя е неговата сила и докато върви по своя път, ние ще предлагаме и други примери. Като Александър Кирилов, който тази година се дипломира в Съединените американски щати. Той е лично моя гордост, защото с Александър се запознах преди много години, бях до него, преминахме през целия му образователен път. Той е един изключителен младеж, който знаеше какво е образованието и беше готов за това житейско предизвикателство", изтъкна инж. Станислава-Владимира Станкова, председател на Фондация „Елена Благородна - човечността е непреходна“.  

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24