Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 30 години улици в село Калипетрово не са ремонтирани

Дупки в силистренското село Калипетрово
Снимка: Незабравка Кирова

Повече от 30 години няколко улици в силистренското село Калипетрово не са ремонтирани. Жителите недоволстват, но от общинската управа отговарят, че предстои изпълнението на проект за канализация, а след това и асфалтиране. 

Изронен асфалт, камъни, прах - това е ежедневието по улица „Руен“ от години. С всеки изминал ден дупките стават по-големи, недоволството на хората също нараства. Идва миг на радост преди година, когато машини влизат и започват да подготвят терена за полагане на асфалт, но спират.

Дупки по улиците в село Калипетрово      Снимка: Незабравка Кирова

"Остъргаха, оставиха. Един път казват, че ще има воден цикъл, втори път казват, че няма да има воден цикъл и улицата е така. Колите се изчакват една друга да заобиколят дупките. От локвите не знаеш колко са дълбоки дупките", каза жител на селото.

"Миналата година,  март месец, дойдоха и остъргаха за една седмица. Не знаем ще се асфалтира ли, няма ли. Като вали дъжд стават огромни локви, колите минават, пръска се навсякъде, камъни хвърчат. Това е проблем, децата не могат да играят на улицата. Искаме да знаем ще се асфалтира ли, плащаме данъци всяка година. Като млад човек, който е избрал да живее на село, на чист въздух, плащам си редовно данъците, искаме да имаме хубави улици, а не това", допълни жителка на Калипетрово. 

"Правили сме си сами много неща по улицата. Преди 30 години изкопаха един канал за ВИК, развалиха асфалта и половината платно остана на камъни, на пръст. Ние сме си носили камиони с камъни да си сипваме, да не газим в калта. Пълнили сме си дупките с цимент, с пясък, но то е нетрайно", допълни друг жител на селото.

Дупки по улиците в село Калипетрово       Снимка: Незабравка Кирова

И всичко това на фона на наскоро асфалтирани улици в селото. И въпреки, че улица „Руен“ и съседните ѝ не са включени в този списък, кметът на селото Никола Узунов призовава за още малко търпение.

"Още миналата година май месец трябваше да започне този воден цикъл, но на нас ни е ясно, че не може да бъде асфалтирана улица, на която предстои да бъде направен канал. При улици, които имат одобрен проект е въпрос на време. Не мога да кажа защо това нещо се бави. Имам по-голямо желание от тях самите да се изпълни проектът. Неприятно е, знам, запознат съм, хората са прави да си кажат неволите".

Дупки по улиците в село Калипетрово    Снимка: Незабравка Кирова

От Общината и ВиК потвърдиха, че проектът за канализация е задвижен. Очаква се разрешение за строителство и прогнозата е до края на юли строително-ремонтните дейности да започнат.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26