„За съжаление, голяма част от тези растения се използват като суровини за износ, а в страната много малко се използват растения, от които се извличат главно етерични масла, сравнително рядко се стига до получаване на някакъв екстракт, който да се вложи в краен продукт и много малко има лечебни продукти, главно козметични, в които са приложени такива материали“, коментира Стоян Шишков в предаването „Преди всички“. Целта на департамента е да се оползотворява напълно този огромен потенциал, изтъкна той.
Департаментът разполага с няколко лаборатории по линия на център по компетентност „Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни и биоактивни продукти“, благодарение на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. В инициативата участват и други научни звена.
В лабораториите ще бъдат изследвани различни растителни екстракти и отпадни продукти от съществуващи производства, преработващи растения.
„Целта е да се установява нова биологична активност. Примерно материали, които имат антитуморна активност, антибактериална или антивирусна активност.“
След извличането на етеричното масло от дадено растение, останалият материал сега се изхвърля, а той съдържа много други компоненти, които могат да бъдат полезни и да са в достатъчно количество, отбеляза проф. Шишков. По думите му идеята е такива ценни растения да бъдат напълно оползотворявани, като се използват включително защитени видове.
„Такива растения ще бъдат размножавани в специални оранжерии, те ще бъдат адаптирани с цел след това да могат да бъдат отглеждани в природата, в природни условия. По този начин ще се подпомогне местното производство на билки, ще се даде възможност за устойчив във времето поминък на хората, които биха се занимавали с такова земеделие.“
Благодарение на такива щадящи технологии ще се запази биоразнообразието у нас, защото някои от билките, които се берат, намаляват или пък са ендемични видове, поясни проф. Стоян Шишков.
На този етап от проекта не е предвидено обучение на студенти във високотехнологичните лаборатории, но вратите за бизнеса са отворени, посочи деканът на Биологическия факултет.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..
С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..