„За съжаление, голяма част от тези растения се използват като суровини за износ, а в страната много малко се използват растения, от които се извличат главно етерични масла, сравнително рядко се стига до получаване на някакъв екстракт, който да се вложи в краен продукт и много малко има лечебни продукти, главно козметични, в които са приложени такива материали“, коментира Стоян Шишков в предаването „Преди всички“. Целта на департамента е да се оползотворява напълно този огромен потенциал, изтъкна той.
Департаментът разполага с няколко лаборатории по линия на център по компетентност „Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни и биоактивни продукти“, благодарение на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. В инициативата участват и други научни звена.
В лабораториите ще бъдат изследвани различни растителни екстракти и отпадни продукти от съществуващи производства, преработващи растения.
„Целта е да се установява нова биологична активност. Примерно материали, които имат антитуморна активност, антибактериална или антивирусна активност.“
След извличането на етеричното масло от дадено растение, останалият материал сега се изхвърля, а той съдържа много други компоненти, които могат да бъдат полезни и да са в достатъчно количество, отбеляза проф. Шишков. По думите му идеята е такива ценни растения да бъдат напълно оползотворявани, като се използват включително защитени видове.
„Такива растения ще бъдат размножавани в специални оранжерии, те ще бъдат адаптирани с цел след това да могат да бъдат отглеждани в природата, в природни условия. По този начин ще се подпомогне местното производство на билки, ще се даде възможност за устойчив във времето поминък на хората, които биха се занимавали с такова земеделие.“
Благодарение на такива щадящи технологии ще се запази биоразнообразието у нас, защото някои от билките, които се берат, намаляват или пък са ендемични видове, поясни проф. Стоян Шишков.
На този етап от проекта не е предвидено обучение на студенти във високотехнологичните лаборатории, но вратите за бизнеса са отворени, посочи деканът на Биологическия факултет.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..