Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Пенсионната система куца тежко, дефицитът ще расте

Covid-добавката от 50 лева ще бъде интегрирана в пенсиите вероятно през следващия бюджет, прогнозира икономистът

От 1 юли социалната пенсия за старост се увеличава с 5 процента.
Снимка: БГНЕС

„Работила съм в милата ни държавичка – Народна република България 39 години и 8 месеца, икономист по професия, пенсионирах се с 321,8 лева. Тази държава умира.“ Това казва в анкета за БНР жена от Смолян.

„42 години съм работил като шофьор, с 300 лева пенсия. Пенсионирах се с 200 лева“, разказва друг пенсионер. „Оцеляваме кой както може“, гласи трето мнение на възрастен човек.

Периодична актуализация на всички пенсии с оглед движението на осигурителните прагове и осигурителния доход през годините би подсигурила поне някакво ниво на справедливост, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ икономистът Георги Вулджев.

Снимка: БГНЕС

При настоящата демографска структура, дори пенсионната система да се реформира из основи, винаги ще има много голям дефицит и той ще расте през годините, поясни Георги Вулджев. По думите му трябва да се мисли за по-устойчив модел.

„Ситуацията ще става още по-тежка. Уви, перспективата за системата в настоящия й вид не е много добра. Задачата да се управлява такава на практика много тежко куцаща система е изключително тежка задача и е по-добре да се мисли за пълна дългосрочна реформа.“

В пенсионната система е много трудно да се говори за справедливост. Тя има изцяло социална функция – да гарантира минимално ниво на доходи за пенсионерите, като преразпределя пари от настоящите работещи. Ако искаме системата да е пропорционална на това всеки да получава толкова пенсия, колкото се е осигурявал през годините, тогава говорим за по-различен тип система“, отбеляза икономистът.

Връзката между това колко получаваме като пенсионери и върху какъв доход сме се осигурявали, не е праволинейна, изтъкна той. „Връзката между двете променливи е доста усложнена.“

Снимка: БГНЕС

Ако искаме максимално справедлива пенсионна система, всеки работещ трябва да се осигурява в своя собствена сметка, подчерта Георги Вулджев.

„Той знае, че това е негова спестовна сметка и когато се пенсионира, има пълна прозрачност колко пари ще получи. На практика по този начин работи вторият стълб на системата.“

Относно Covid-добавката от 50 лева към пенсиите икономистът заяви, че тя е вредна за пенсионната система.

„Просто се направиха няколко увеличения на парче. От една страна се вдигна минималната пенсия. От друга страна се лепна тази добавка с неясна дългосрочна перспектива. Тя беше лепната, подчертавам думата „лепната“ изцяло като някакъв инструмент, едва ли не някаква манна небесна, която правителството спуска към пенсионерите и те трябва да са много благодарни. Което е абсолютно порочен начин да се управлява пенсионната система.“

Вулджев прогнозира, че кризисните добавки към пенсиите „може да се наложи по един или друг начин да се интегрират напълно, да се направи някакво увеличение, което да компенсира премахването на тези добавки“.

Това най-вероятно ще се случи в изготвянето на следващия бюджет за 2022 г., посочи той.

„По простата причина, че в момента тази добавка носи много сериозна чисто политическа тежест и би имало обществена отрицателна реакция, ако се премахне напълно и не се компенсира нейната липса.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20