Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Пенсионната система куца тежко, дефицитът ще расте

Covid-добавката от 50 лева ще бъде интегрирана в пенсиите вероятно през следващия бюджет, прогнозира икономистът

От 1 юли социалната пенсия за старост се увеличава с 5 процента.
Снимка: БГНЕС

„Работила съм в милата ни държавичка – Народна република България 39 години и 8 месеца, икономист по професия, пенсионирах се с 321,8 лева. Тази държава умира.“ Това казва в анкета за БНР жена от Смолян.

„42 години съм работил като шофьор, с 300 лева пенсия. Пенсионирах се с 200 лева“, разказва друг пенсионер. „Оцеляваме кой както може“, гласи трето мнение на възрастен човек.

Периодична актуализация на всички пенсии с оглед движението на осигурителните прагове и осигурителния доход през годините би подсигурила поне някакво ниво на справедливост, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ икономистът Георги Вулджев.

Снимка: БГНЕС

При настоящата демографска структура, дори пенсионната система да се реформира из основи, винаги ще има много голям дефицит и той ще расте през годините, поясни Георги Вулджев. По думите му трябва да се мисли за по-устойчив модел.

„Ситуацията ще става още по-тежка. Уви, перспективата за системата в настоящия й вид не е много добра. Задачата да се управлява такава на практика много тежко куцаща система е изключително тежка задача и е по-добре да се мисли за пълна дългосрочна реформа.“

В пенсионната система е много трудно да се говори за справедливост. Тя има изцяло социална функция – да гарантира минимално ниво на доходи за пенсионерите, като преразпределя пари от настоящите работещи. Ако искаме системата да е пропорционална на това всеки да получава толкова пенсия, колкото се е осигурявал през годините, тогава говорим за по-различен тип система“, отбеляза икономистът.

Връзката между това колко получаваме като пенсионери и върху какъв доход сме се осигурявали, не е праволинейна, изтъкна той. „Връзката между двете променливи е доста усложнена.“

Снимка: БГНЕС

Ако искаме максимално справедлива пенсионна система, всеки работещ трябва да се осигурява в своя собствена сметка, подчерта Георги Вулджев.

„Той знае, че това е негова спестовна сметка и когато се пенсионира, има пълна прозрачност колко пари ще получи. На практика по този начин работи вторият стълб на системата.“

Относно Covid-добавката от 50 лева към пенсиите икономистът заяви, че тя е вредна за пенсионната система.

„Просто се направиха няколко увеличения на парче. От една страна се вдигна минималната пенсия. От друга страна се лепна тази добавка с неясна дългосрочна перспектива. Тя беше лепната, подчертавам думата „лепната“ изцяло като някакъв инструмент, едва ли не някаква манна небесна, която правителството спуска към пенсионерите и те трябва да са много благодарни. Което е абсолютно порочен начин да се управлява пенсионната система.“

Вулджев прогнозира, че кризисните добавки към пенсиите „може да се наложи по един или друг начин да се интегрират напълно, да се направи някакво увеличение, което да компенсира премахването на тези добавки“.

Това най-вероятно ще се случи в изготвянето на следващия бюджет за 2022 г., посочи той.

„По простата причина, че в момента тази добавка носи много сериозна чисто политическа тежест и би имало обществена отрицателна реакция, ако се премахне напълно и не се компенсира нейната липса.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48