Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още за Големия бариерен риф

Доц. Елисавета Пенева: рH на Световния океан намалява и това води до окисляване на средата

Затоплянето на океаните е другата причина за застрашаването на живота там

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Комитет на ЮНЕСКО препоръча Големият бариерен риф да бъде добавен в списъка на „застрашените“ обекти на световното наследство. Причина за действията на организацията е опит да се противодейства на последиците от изменението на климата, съобщи Ройтерс.

От години Австралия се бори Големият бариерен риф да не бъде включен в списъка на „застрашените“, тъй като това може да доведе до премахването на статута му на обект на световното наследство. Рифът е основна туристическа атракция и осигурява хиляди работни места.

Препоръката предизвика гневна реакция от страна на Австралия, която я определи като политическа намеса. Австралийската министърка на околната среда Сюзан Лий каза, че Канбера ще оспори препоръката и ще защити позицията на страната си.

Групи за защита на околната среда обаче отхвърлиха твърдението, че препоръката е политическа. Според тях Австралия не прави достатъчно, за да защити рифа, особено по отношение на изменението на климата.

"Не само при Големия бариерен риф положението е най-видимо относно климатичните промени, това се усеща и в целия океан" каза пред БНР доц. Елисавета Пенева от Катедра „Метеорология и геофизика“ към Софийския университет.

"Затоплянето на повърхностния слой е това, което се усеща от няколко десетилетия от особено чувствителните хабитати на океана. Другото е вкиселяването. Може да се каже, че pH -то на Световния океан намалява и това води до окисляване на средата - тя се вкиселява, което също влияе на всички живи организми там - корали, фитоплантктон, зоопланктон. А това , което става в Австралия ще се отрази на целия океан - заради въздушните потоци и океанските течения. В Големия бариерен риф това се е случило и с коралите - те избеляват заради променената среда. Това избелване всъщност означава, че коралът е загинал. Те стават храна за рибите.

Ако сега вземем мерки, видимо ще стане като резултат след около 20,50, 100 години, няма да е сега. Но мерки трябва се предприемат", заяви още доц. Пенева.
"Не е виновна само Австралия за това положение, вина имат всички държави в района на Тихия и Индийския океан и за отделянето на въглеродния диоксид, който окислява водата. А затоплянето е глобален проблем", посочи ученият.

През 2015 г. Австралия опита да лобира, като организира пътуване на делегати на ЮНЕСКО до непокътнат участък от рифа. Според учени обаче оттогава насам най-голямата екосистема в света е претърпяла три големи избелвания на корали, дължащи се на силни морски горещини.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21