Легендата на екстремния кайтсърф Ник Джейкъбсън ще бъде специален гост на Burgas Kite Cup 2021 на 26 и 27 юни.
Джейкъбсън е известен със своя свободен стил на каране. Сърфира не само във вода, но и скача от високоетажни сгради в нея. Неговите каскади по градски обекти го превръщат в един от пионерите в този спорт.
34-годишният професионален кайтсърфист е родом от Дания, но голяма част от живота му преминава в Кейптаун, Южна Африка.
„Всичко започна, когато една година завърших училище в Дания и реших да отида в Кейптаун, Южна Африка при баща ми. Бях на 16 години. Като тийнейджър, който току що бе завършил, исках просто да избягам за малко от страната си. Баща ми живееше в Кейптаун. Тогава той караше уиндсърф. Реши да инвестира в няколко хвърчила и започнахме да се учим заедно. Беше преди 17 или 18 години. Много време мина оттогава“, разказва Джейкъбсън в предаването „Хоризонт до обед“.
„Много от летата си прекарвах в Дания. Пътувах из Европа. В Кейптаун отивах през октомври или началото на ноември. Оставах там за няколко месеца. Далеч от проблемите и стреса, от лошото време в Европа. В Кейптаун почти всички са туристи. Това, което искат да правят, е да бъдат на кайтсърфа. Да се наслаждават на усещането. Много странен свят. Особено за мен, който пристига от страна, в която всички работят от осем до пет. Изведнъж попаднах сред хора, които просто искаха да се забавляват. Така и не заживях в Кейптаун за постоянно, но мога да кажа, че животът там е много спокоен“, споделя кайтсърфистът.
Какви трябва да са първите стъпки на човек, решил да се занимава с кайтборд?
„Наемаш си инструктор, който да ти обясни всичко. Откъде трябва да идва вятъра, колко ветровито трябва да бъде, вземаш си хвърчило, с което да тренираш. Тръгваш с бебешки стъпки.Ако започнеш с големите хвърчила, без да имаш каквито и да било знания за спорта, можеш да се окажеш в голяма опасност. В началото инструкторът ти дава цялото оборудване, от което имаш нужда. След курсовете обаче сам ще трябва да си го набавиш. Съветвам хората да си вземат голямо и малко хвърчило. Не са много тези, които могат да си позволят 3 или 4 хвърчила. Размерите на хвърчилото, което ще използваш, зависят от вятъра. Ако вятърът е много лек, ще ти трябва голямо хвърчило. При много силен вятър – използваш малкото. Много е важно и какви са теглото и ръстът ти. Имаш нужда също от борд, от шлем и специален костюм. Пълната екипировка струва между 4 и 7 хиляди евро.“
Най-доброто време за кайтбординг зависи от това какво точно искаш и на какво ниво е подготовката ти, казва още Ник Джейкъбсън.
„В началото исках просто лек бриз, без много вятър. Спокойна, топла вода. Слънчево време. Сега искам силни ветрове и големи вълни. Това би ме задоволило напълно. Имам приятели, които биха предпочели спокойна лагуна. Зависи от това какъв човек си.“
Кои са любимите места на Ник Джейкъбсън за този спорт?
„Започна да ми харесва да сърфирам из Дания. Откакто започна пандемията не съм пътувал много. Прекарвам много време в Копенхаген и като цяло из страната. Намерих много нови и интересни места. Но вятърът при нас не е много постоянен. Имаме 10–12 дни, в които е ветровито всеки ден. В момента сме в 10-те дни, в които времето е спокойно. Много харесвам и Кейптаун. Там намерих любимите си ветрове и големи вълни – двете най-важни неща за мен.“
В Кейптаун Ник Джейкъбсън постига и световен рекорд. На 19 февруари 2017 г. успява да скочи над 28 метра за 8,5 секунди, което го прави рекордьор в дисциплината „най-висок скок с хвърчило“. Това постижение той успява да запази няколко години.
„Спомням си сесията, помня как ме дърпаха с лодката. Най-ясно обаче си спомням дните преди това. Цялостното проучване – какво въже ще ми трябва, колко вятър ни трябва. Прекарах много време в подготовка. Това не беше най-сигурното нещо, което съм правил в живота си. Доста опасно и рисковано е. Дълго време мислех как да направя скока по най-сигурния за себе си начин. Денят на рекорда се оказа и много хубав. В Кейптаун, особено следобед, вятърът става много силен. Но на този ден всичко беше спокойно. Бях с голямото хвърчило и се страхувах, че вятърът ще се засили. Но не стана така. Вятърът беше топъл и много приятен. Всичко премина по плана. Бях там, горе, много ентусиазиран. Исках да се насладя на гледката, но имаше толкова много неща, за които трябваше да мисля. Голямото събитие премина сякаш за една минута. За подготовката му обаче ми трябваха поне 5 дни. Сега трябва да се преборя отново за този рекорд, защото го подобриха. Може би ще си върна постижението в България…“
Burgas Kite Cup 2021 е част от Extreme week на плаж „Атанасовска коса“. Най-старата кайтсърф регата у нас, която е част от Extreme week, се провежда от 2006 г. в морския град.
Ник Джейкъбсън ще направи няколко демонстрации в Бургас. Организаторите са планирали и специална лекция "Премереният риск и безопасността във водата", насочена към млади кайтсърфисти.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..