Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За една бройка машинното гласуване щеше да катастрофира

Стефан Манов: В цайтнот сме за машините за чужбина

Разяснителната кампания за машинния вот е лошо организирана, смята членът на Обществения съвет към ЦИК

Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Ние сме вече в ключов цайтнот относно машините за гласуването в чужбина, предупреди в интервю за БНР Стефан Манов, член на Обществения съвет към  Централната избирателна комисия. Машините за чужбина още не са програмирани, заяви Манов.

„Аз не чух ЦИК да се похвали, че те са готови и чакат на склад.“

„Почти нищо не върви по план. Тези избори са едно огромно предизвикателство. ЦИК стартира с летящ старт с невероятно натоварване“, коментира Стефан Манов.

Според него в първите седмици на своя мандат Централната избирателна комисия е допуснала „няколко крупни грешки“, а забавянето по думите му към днешна дата е три седмици.

Стефан Манов не е съгласен, че информационната и разяснителна кампания е организирана оптимално.

„Тя е лошо организирана. 100 машини за страната са 3 средно на избирателен район. Това няма да позволи в рамките на десетина дни хората да пипнат и видят една машина.“

Още на 13 май Общественият съвет на ЦИК е изпратил своите препоръки за организиране на разяснителна кампания, уточни Манов.

Какво приложение за мобилен телефон или симулатор на сайта на ЦИК ще помогне на хора, които ги е страх да си получават пенсията чрез банкомат и ходят и се редят на огромни опашки в Covid ситуация по пощите?“

Според Манов е трябвало именно в пощите да бъдат поставени демонстрационни машини.

„ЦИК и РИК не са специализирани в рекламния бранш. Трябваше да бъде наета специализирана фирма, която да извърши истинска рекламна кампания, както се рекламира нов продукт на пазара.“

За една бройка машинното гласуване щеше да катастрофира, коментира Стефан Манов в предаването „Неделя 150“.

По думите му  търговският спор между ЦИК и „Сиела“, който се разрази в медиите, „не прави чест и на двете страни“. Представител на фирмата е бил на среща с новия състав на ЦИК още на 13 май, остават неясноти защо не са се разбрали тогава и защо обществената поръчка е била обявена чак на 4 юни, изтъкна Манов.

Стефан Манов отправи и друга критика към ЦИК – че в началото на своя мандат е излязла с грешни послания за регистрация по настоящ адрес заради гласуването на 11 юли, като още тогава е било ясно, че това е нонсенс.

Относно злоупотребите с изборните гласове Манов отбеляза, че достъпът до наблюдение върху изборния процес непропорционално е бил ограничен и сведен само до компютърни специалисти.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51