"Ниската избирателна активност на местните избори в Благоевград е по два причини - не са толкова важни избори и технологичната промяна в гласуването - машините". Това коментира пред БНР политологът проф. Румяна Коларова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Според нея има голяма група избиратели, които няма да отидат да гласуват, защото се чувстват некомфортно от задължителния машинен вот:
"Те чувстват, че е застрашена тайната на техния вот, защото ако мислят, че не могат без асистенция да гласуват, ясно е, че тайната на вота е нарушена". Причина за нисък интерес към участие в местните избори тя вижда и в горещото време.
Проф. Коларова прогнозира, че на предсрочните парламентарни избори на 11 юли част от тези причини ще действат демотивиращо на избирателите, но уточни, че и повторението на вота (след изборите на 4-ти април - б.р.) ще е сериозен повод за липса на мотивация:
"Част от онези хора, които са гласували на 4-ти април и техните избраници не са успели да сформират правителство, ще бъдат сериозно демотивирани, няма съмнение. По този начин меката периферия ще бъде обезкуражена".
По думите ѝ на парламентарния вот през юли ще отидат до урните хората, които вече са мотивирани, защото кампанията е вяла:
"Причината за това е една - дейността на служебния кабинет. Част от публичните му изяви са в доста пропагандни измерения. Това е колективен орган, хора, облечени във власт, но това е властта на президента. ... Преобладават военните. Това е кабинет, който доста силово упражнява временната власт, с която е упълномощен".
Тя посочи, че ефектът от управлението на служебното правителство ще е много висока степен на непредвидимост на резултатите от изборите.
"В момента всяка една прогноза е стъпила на подвижни пясъци и може да се окаже силно погрешна".
В предаването "12+3" политологът доц. Борис Попиванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", коментира, че спецификата на местните избори по принцип е различна от тази на парламентарните, защото на национално ниво хората могат да намерят повече причини, за да отидат да гласуват.
Според него в тази предизборна кампания темите се определят от служебното правителство, а не от партиите, които ще участват във вота:
"То определя дневния ред със своите разкрития и вниманието на избирателите е насочено в тази посока, а не към партиите. Те по-скоро са отговарящи - отричащи или възхваляващи действията му, а не са носители на самостоятелен дневен рад, който се опитват да предложат на избирателите си".
Той се съгласи с констатацията, че предизборната кампания е безинтересна.
По думите му решенията за промени в изборното законодателство, не само последните, направени от 45-ия парламент, са не добре обезпечени и са "подводни камъни, които създават големи рискове от корабокрушение". Той очаква ЦИК да се справи и изборите да бъдат спокойни.
Доц. Попиванов очаква след изборите на 11 юли да бъде съставено правителство, което вероятно ще бъде със заложен ограничен мандат, за да се покаже, че има неотложни задачи, които трябва да бъдат решени.
Интервютата на Даниела Големинова с проф. Румяна Коларова и с доц. Борис Попиванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковите файлове.
Правителството на Кипър започна глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата „Умове в Кипър“ /„Minds in Cyprus“/ бе даден от президента Никос Христодулидис в сряда вечерта в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора. Над..
Намаляването на възрастта за право на гласуване в Кипър на 17 години е едно от ключовите предложения за реформа на изборното законодателство, които влизат за одобрение от депутатите на пленарната сесия днес. Следващите избори в страната са за парламент и те ще се проведат на 24 май догодина, обяви вътрешното министерство. Парламентът на Кипър трябва..
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет прие от Катар луксозен самолет „Боинг 747“, който ще бъде ползван като служебен самолет на президента Доналд Тръмп. Това съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед Прес. Темата породи въпроси за етичността и законността на приемането на скъпия подарък от чужда държава, отбелязва агенцията. Министерството на..
Британското разузнаване твърди, че Русия се е опитала да хакне камери за гранична сигурност, за да шпионира и прекъсне потока от западна помощ, влизаща в Украйна. Няколко британски издания разпространиха твърдение на разузнаването, че руските военни разузнавателни служби (ГРУ) са имали достъп до камери близо до контролно-пропускателни пунктове, военни..
До края на годината Домът за възрастни в боляровското село Воден ще бъде основно ремонтиран, като за дейностите са осигурени над 2 милиона и 300 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. 28 мъже и жени от цялата страна са настанени в бившето училище, което преди 15 години е преустроено в Дом за възрастни и..
Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..