Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде са българските жени по опазване на здравните им права

Росица Кратункова: В България няма Национална програма за семейно планиране

Росица Кратункова - служител по застъпничество и комуникация към международната организация “Лекари на света”
Снимка: Ирина Недева
„В България има различни проблеми със сексуалното здраве, както сме посочили и в нашия доклад на тема " Семейно планиране ", който проследява темата от 90-те години насам“, каза пред БНР Росица Кратункова, служител по застъпничество и комуникация към Международната организация „Лекари на света“ за здравните права на българите.
Поколенчески форум за равенство между мъжете и жените се готви в Париж, стана ясно пък от дискусия, организирана във Френски институт от „Лекари на света“ и Тръста за социална алтернатива. Една от работните групи за парижкия форум е посветена на правата на жените върху техните собствени тела, тяхното здраве, сексуалните и репродуктивните им права.

„В България няма Национална програма  за семейно планиране. На първо място сме по аборти в ЕС и на първо място с майки- тийнейджърки, като 13 на сто от първите раждания са на момичета под 19 години. Има все още райони с повишена детска смъртност, като Сливен и по-точно кв. “Надежда“. Но пък е важно да се отбележи, че от 80-те години абротите са намалели пет път, което идва да ни каже, че демографската криза не се дължи на абортите", посочи още Кратункова.

СБАЛАГ Шейново

"Аз съм в непрекъснати в разговори с проблемите на хората от кв. "Надежда", правим обучителни групи по семейно планиране, даваме им много информация", разказа пред БНР Стефка Николова, общностен мобилизатор в Сливен, за кв. „Надежда“.

"Не е много лесно да работим с жените,  да им обясним, че трябва да планират ражданията си, но вече те ни имат доверие, още повече, че аз съм една от тях, работя с тях повече от две години", каза още Николова.

"Много често имаме проблеми с неосигурени бъдещи майки, които не знаят към кого да се обърнат за проследяване на бременността, само един преглед при гинеколог им осигурява държвата, а само едни лекар в Сливен поема инициативата да подкрепя такива жени", посочи в "Хоризонт до обед" Габриела Казакова,  медицинска сестра в Сливен.

"Много е важна темата за контрацептивите. За нея хората са неинформирани, не се говори за това, момичетата отпадат от училище по тези причини, често са и неосигурени, като се прибавят и условията на живот - картината е пълна...", поясни Казакова.

Според Габриела Казакова държавата трябва да подкрепи не само уязвимите общности, но и всички жени в България. Да има единна политика по отношение на контрацепцията, също и да има обучение на хората по сексуално образование.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55