Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде са българските жени по опазване на здравните им права

Росица Кратункова: В България няма Национална програма за семейно планиране

Росица Кратункова - служител по застъпничество и комуникация към международната организация “Лекари на света”
Снимка: Ирина Недева
„В България има различни проблеми със сексуалното здраве, както сме посочили и в нашия доклад на тема " Семейно планиране ", който проследява темата от 90-те години насам“, каза пред БНР Росица Кратункова, служител по застъпничество и комуникация към Международната организация „Лекари на света“ за здравните права на българите.
Поколенчески форум за равенство между мъжете и жените се готви в Париж, стана ясно пък от дискусия, организирана във Френски институт от „Лекари на света“ и Тръста за социална алтернатива. Една от работните групи за парижкия форум е посветена на правата на жените върху техните собствени тела, тяхното здраве, сексуалните и репродуктивните им права.

„В България няма Национална програма  за семейно планиране. На първо място сме по аборти в ЕС и на първо място с майки- тийнейджърки, като 13 на сто от първите раждания са на момичета под 19 години. Има все още райони с повишена детска смъртност, като Сливен и по-точно кв. “Надежда“. Но пък е важно да се отбележи, че от 80-те години абротите са намалели пет път, което идва да ни каже, че демографската криза не се дължи на абортите", посочи още Кратункова.

СБАЛАГ Шейново

"Аз съм в непрекъснати в разговори с проблемите на хората от кв. "Надежда", правим обучителни групи по семейно планиране, даваме им много информация", разказа пред БНР Стефка Николова, общностен мобилизатор в Сливен, за кв. „Надежда“.

"Не е много лесно да работим с жените,  да им обясним, че трябва да планират ражданията си, но вече те ни имат доверие, още повече, че аз съм една от тях, работя с тях повече от две години", каза още Николова.

"Много често имаме проблеми с неосигурени бъдещи майки, които не знаят към кого да се обърнат за проследяване на бременността, само един преглед при гинеколог им осигурява държвата, а само едни лекар в Сливен поема инициативата да подкрепя такива жени", посочи в "Хоризонт до обед" Габриела Казакова,  медицинска сестра в Сливен.

"Много е важна темата за контрацептивите. За нея хората са неинформирани, не се говори за това, момичетата отпадат от училище по тези причини, често са и неосигурени, като се прибавят и условията на живот - картината е пълна...", поясни Казакова.

Според Габриела Казакова държавата трябва да подкрепи не само уязвимите общности, но и всички жени в България. Да има единна политика по отношение на контрацепцията, също и да има обучение на хората по сексуално образование.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01