Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев: Най-голямо разпределяне на пари "ин хаус" е било през 1995-96 г.

Тогава е било 18% от БВП, а сега е около 2%, уточни икономистът

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

"Разпределените пари по ин хаус процедурата през миналата година са два пъти повече от онова, което се е разпределяло по този начин в предишните 5-6 години, но това не е рекорд. Най-голямото такова разпределение е през 1995-1996 г., когато е било 18% от БВП, а сега е около 2% от БВП", заяви пред БНР икономистът доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика и преподавател в Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Така той коментира изнесената от министри от служебното правителство информация, че през последните 2 години държавните фирми са възложили строителство без обществени поръчки за 8,7 милиарда лева, на подизпълнители по така наречената процедура "ин хаус", която се прилага в много спешни и крайни случаи.

"През ноември 1996 г. правителството на Жан Виденов се опита да въведе ред, но не успя. След това през 1998 г. беше въведен такъв ред, но "Автомагистрали" бяха изключение. После има различни периоди на държавните поръчки, те не са съвършени. ... Периодът между 1999 г. и 2005 г. би бил добра практика, ако се върне, защото не е толкова тежка за икономиката", обясни икономистът.

Според него това, което прави служебният кабинет, е усилие на много хора от много години да се въведе прозрачност и при публичните финанси, и при държавните поръчки

"Това, което се случва през последните години поради дългото управление на една партия, е лесно да се поправи, но това не означава, че всички договори ще станат съвършени. ... Аз съм оптимистично настроен за бъдещи договори, но това, което е в момента, би било много трудно, независимо кой е на власт".

В предаването "Нещо повече" доц. Станчев коментира и казуса с ББР и спряното от съда вписване на новите членове на управителните органи на банката:

"Това е интересен казус, който присъства и в случая с ББР, и с "Автомагистрали", това се случва също за пореден път в българската история, но е уникално за бившите комунистически страни".

Интервюто на Георги Марков с доц. Красен Станчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С факелно шествие, венци и цветя във Враца отдават почит на Апостола

В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие.  В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града.  Там ще бъде представена..

публикувано на 18.02.25 в 05:24
Кеми Бейденок.

Кеми Бейдънок за мисията на консерваторите: Трябва да извадим света от пропастта

Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон.  В реч, излагаща визията си за трансформиране на..

публикувано на 18.02.25 в 05:13
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс".  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто.  Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03