Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 семейства очакват помощ от държавата след наводнението в Котел

Снимка: Стоян Радев

Отмина една седмица от повторното наводнение в град Котел и в село Тича. Все още си личат следите от бедствието, въпреки че общината отмени частичното бедствено положение. Улиците и дворовете вече са изчистени, но гледката от разбита покъщина може да се види навсякъде в ниските улици на града.

Близо 60 семейства очакват помощ от държавата и общината, за да се справят със щетите. Докато тези помощи дойдат, в социалните медии започна кампания по набиране на средства за подпомагане на най-пострадалите домакинства с домашно обзавеждане и храна. Първите две най-пострадали семейства получиха всичко необходимо от дарения. 

Първите помощи, които дойдоха в Котел за пострадалите от наводнението бяха за семействата Хубови и Баеви. Таня Христова, образователен експерт към „Амалипе“ обясни пред БНР какво съдържат помощите и на кой още ще помогнат.  

"12 семейства ги обзавеждаме със всичко необходимо - мебели, бяла техника и спално бельо, килими и дрехи".

Фана, която от 35 години живее в пострадалата къща прие помощите, но каза, че това не е решението на проблема, защото при първият голям дъжд домът и отново ще бъде наводнен.

Димитър Хубов, при чието семейство първо бяха доставени помощи посочи, че не за първи път се наводнява къщата му, и че не за първи път изхвърля покъщина.  

"На 20 метра от реката живея, но наводнените идва от дерето, тази вода не трябва идва тука,  но тя няма къде да се влее, това е вследствие от един ремонт на пътя, когато му обърнаха наклона към нас..."  разказа в "Хоризонт за вас" Хубов.


Другият проблем според нега е, че застрахователите не искат да застраховат къщата.

"Домът ми не е застрахован, защото се води рискова зона - така ми обясниха", твърди той.

Заместник-кметът Шериф Кованджъ разясни, че Общинският съвет вече е отделил 40 хиляди лева за обезщетения на пострадалите семейства. Кованджъ бе категоричен, че решаването на проблема с наводняването на къщите в ромския квартал е непосилен за бюджета на общината и ще се търси помощ от държавата.  

"Това са огромни суми, ще търсим варианти обаче, държавата трябва очевидно да ни подпомогне", посочи още в "Хоризонт за вас" Шериф Кованджъ .

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Готвим планове за война, но нямаме планове за мир

"Готвим планове за война, но нямаме планове за мир" . Това отбеляза пред БНР Любомир Кючуков , заместник-министър на външните работи от 2005 до 2009 година: "Изглежда не просто логично, но и наложително да вземем мерки за своята сигурност, ако се чувстваме заплашени, стига да правим всичко възможно да избегнем конфликт . Днес обаче като че ли..

публикувано на 08.10.25 в 13:52
Стилиян Иванов

Стилиян Иванов: Всичко, което ни се случва в живота, е за наше добро, изпитанията са нашите спасители"

В живота всеки търси като добър режисьор, най-добрата роля за себе си .  Изгражда я постепенно, многоаспектно, поставя героя си в различни обстоятелства и конфликти, за да извади на показ способността си за адаптация, действие и развитие.  Всеки от нас се пита - "Кой съм" и "Какво да направя".  Нощният гост днес търси следите,..

публикувано на 08.10.25 в 12:34

Има ли дилема: Нация техническа или (не)знаеща чужди езици?

Голяма част от възрастните българи, особено тези в държавната администрация, все още не владеят добре основният чужд език – английския , въпреки проектите и програмите за обучение. Тази равносметка направи в интервю за БНР Владимир Христов, председател на Българската асоциация на езиковите центрове. Според него тези програми са..

публикувано на 08.10.25 в 11:01
Opeth се завръщат в България

Шведската прогресив машина OPETH с концерт в София

Opeth се завръщат в България тази есен. Последният им концерт беше през 2022 година отново по покана на Blue Hills, а сега групата се готви за нова среща с българските си фенове. Музикалните гиганти от Швеция ще свирят в  Asics Arena  на  10 октомври (петък). "Концертът в никакъв случай не е жанрово ограничен" . Това каза пред БНР..

публикувано на 08.10.25 в 10:53
Гл.ас.д-р Христина Кукова

Как да бъдат подобрени езиковите технологии, базирани на изкуствен интелект?

Европейското пространство за езикови данни и Институтът за български език към БАН събират експерти от българските технологични компании, публичната администрация и научните среди , за да обсъдят значението на езиковите данни за развитието на езиковите технологии и инструментите, базирани на изкуствен интелект, в България.  "Оператор" или как..

публикувано на 08.10.25 в 10:25
Снимката е илюстративна

Кафе от автомат: На 31 декември с лева, на другия ден - с евро. Как ще стане?

На 31 декември вендинг машините трябва да работят в лева, а от 1 януари 2026 г. – с евро. Очакват се затруднения за потребителите , Христомир Христов, директор на вендинг отдел в Европейски кафе експерти. "По закон цените при валутирането трябва да са в полза на клиента. Ако цената на напитката е 1 лев, не трябва да стане 51 цента, а 50..

публикувано на 08.10.25 в 09:12

Софийската опера и балет представят "Селска чест“ и "Палячи“

Покана за премиера от Софийската опера и балет . Постановките всъщност са две – "Селска чест“ и "Палячи“ , но както обикновено биват поставяни заедно в една вечер, така ще се случи и сега. Директорът на оперния театър акад. Пламен Карталов е и режисьор на спектакъла, чиито премиерни дати са от 11 до 19 октомври. "Селска чест“ е опера в едно..

публикувано на 07.10.25 в 16:37