Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петър Марков: През септември очаквам нова Covid вълна при слабо ваксиниране през лятото

Ваксините предпазват от тежко протичане и смърт при всички варианти на вируса

Д-р Петър Марков
Снимка: личен архив

"Ваксинацията в България върви с бавни темпове и ваксинационното покритие е изключително ниско, това е основното, върху което трябва да се работи", каза пред БНР д-р Петър Марков, епидемиолог.

"Нужна е мощна и устойчива кампания, която да разясни на хората защо трябва да се ваксинират. Поздравявам министър Стойчо Кацаров, че е привлякъл популярни лица, които да помагат в тази посока, за да се убеждават хората да се ваксинират - това е единственият начин да излезем от цикъла на ограничения, без нея не можем да се справим", посочи още д-р Марков.

"Хората се страхуват, това е нормално, те са чувствителни на такива решения. Но трябва да им се подчертава, че новите ваксини са с изключително висока ефективност и безопасност. Засега няма смъртен случай на ваксинирани в България. Ваксинацията на деца има два аспекта - единият е свързан със здравето на децата, а ваксината за деца над 12 години е лицензирана вече, така че всеки родител трябва да вземе своето решение. Защото децата преболедуват по-леко, но понякога и по-тежко. Другият аспект е свързан с контрола на инфекцията в цялото общество. Доскоро децата не можеха да се ваксинират, но колкото повече сега и те се ваксинират - това ще предпази и възрастните хора", обясни той.

По думите му Делта вариантът е по-заразен, но не е толкова смъртоносен. Той очаква, ако хората не се ваксинират, през септември да има следваща вълна заразени.

"Южноафриканският вариант е по-малко заразен, но той успява да пробие в някаква степен ваксинационния имунитет, както и естествения имунитет.  А британският и индийският вариант, те пък са по-високо заразни. РНК вирусите са изключително изменчиви и пластични, те бързо се адаптират и така печелят разпространението си, още повече, че са нови вируси", каза ученият.

Според него ваксините досега са показали, че предпазват от тежко протичане и смърт при всички варианти на вируса. Важно е да е пълна ваксинацията.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18