Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебният кабинет ще остави в завещание на новия парламент пакет законодателни промени

Стефан Янев: Купуването на гласове е грозно явление, подкопава демокрацията

Липсват политически визионери, обществото трябва да е водещо

| обновено на 04.07.21 в 18:06
Снимка: БГНЕС

"Служебният кабинет ще подготви пакет от потенциално добри законодателни промени, който ще бъде предоставен на 46-ия парламент... Очаква се официалното предаване на Националния план за възстановяване да се случи до края на юли... През следващата седмица Министерството на здравеопазването ще представи план за реакция, ако Covid ситуацията у нас се влоши... В бюджета има пари, но те са в пера, от които не могат да се правят социални плащания и развиване на политики, важни от социална гледна точка". 

Това обяви в интервю за БНР служебният премиер Стефан Янев. 

Той поясни, че служебното правителство работи в рамките на закона, за да ограничи максимално купуването и продаването на гласове за предстоящите на 11 юли парламентарни избори: 

"Купуването на гласове е грозно явление, подкопава демокрацията. Правим всичко по силите си да го минимизираме и да предоставим увереност на хората, че техният вот е отишъл там, където те са пожелали. Когато обществото види, че неговите изконни права се защитават, независимо дали този феномен ще бъде ограничен, или ще бъде спрян, то ще оцени усилията". 

Прокуратурата: 120 сигнала за купуване на гласове, 8 разследвания 

Според Янев в българския политически живот се забелязва отдалеченост - неангажираност на хората с политическия живот. 

"Политическото представителство е в криза. Има и лидерска криза. Ролята на политика е да бъде визионер. Това липсва в политическия ни живот, в партиите. Гражданското общество трябва да е водещо - партиите да следват хората, а не обратното. Очакването ми за следващото Народно събрание е да има такъв тип говорене. Взаимодействието между партиите и гражданското общество е ключът към всяко управление... Отчуждението между властта и хората трябва да се преодолее". 

В предаването "Неделя 150" министър-председателят допълни: 

"Порази ме мащабът на това, което заварихме. Картината не е добра, но тя не е неизвестна за българите. Винаги сме знаели, че нещо не е както трябва, сега виждаме пълния размер. Не се опитваме да правим пълна ревизия. Не бързаме да демонстрираме нещо, което не е довършено. Има документи, които вече са дадени на прокуратурата, може би ще има и други". 

Служебният кабинет: Милиарди евро са раздадени без обществени поръчки

Янев поясни, че отношенията между изпълнителната власт и съдебната система са институционални

"Институционалният подход е спазен. Какви са действията на съдебната система, не коментираме, защото съдебното решение се изпълнява, не се коментира". 

Стефан Янев за ситуацията в страната: Корупция, маскирана в законосъобразна форма

Премиерът посочи, че в момента имаме типично надпартийно правителство. 

"В работата ни не е имало партиен натиск откъдето и да било... Ако новият парламент реши, че този тип надпартийно управление е възможно, това е въпрос и изкуство на самия парламент да създаде необходимия инструментариум това да се случи". 

По темата за бюджета Янев коментира, че в него има пари, но те са в пера, от които не могат да се правят социални плащания и развиване на политики, важни от социална гледна точка. 

"С постановление взехме почти 500 млн. лева от "Автомагистрали" и ги пренасочихме към централния бюджет, като започва преразпределението им - мерките за медиците, за пенсионерите, за мярката 60/40". 

Министерството на здравеопазването работи по план за реакция, ако ситуацията с коронавируса у нас се промени. Планът ще бъде представен през следващата седмица, като фокус в него ще бъде ваксинацията като единственият начин за смекчаване на тежки последици от нова вълна. 

Доц. Кунчев: До септември Делта вариантът на коронавируса ще доминира у нас

"Обсъжда се възможността при ваксиниране с втора игла на ваксинирания да се дават ваучери... Възможно е да сме изправени пред риска да бракуваме ваксини". 

Стефан Янев изрази надежда, че до края на следващата седмица философията на Националния план за възстановяване ще бъде представена в Брюксел, след което ще има обществено обсъждане. Очаква се официалното предаване на плана да се случи до края на юли

Интервюто със Стефан Янев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фейс контрол и детектори: Какви мерки са нужни, за да не се стига до трагични индиценти в моловете?

"Ние може да предизвикаме диалог, но цялото общество трябва да приложи натиск, за да има промени".  Това обясни пред БНР Веселин Калановски, общински съветник от ПП-ДБ и член на Комисията по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет, след като  15-годишно момче беше убито от свой връстник в столичен търговски център. Общинските..

публикувано на 21.10.25 в 08:30
Ларгото и сградата на Народното събрание

Коалиционните партньори се събират на Съвет: Какво се очаква? (ОБНОВЕНА)

Преди ден очакванията бяха, че коалиционните партньори на ГЕРБ във властта БСП и ИТН трябва да се произнесат по предложението на Бойко Борисов за включване в управленската формула на "ДПС-Ново начало".  Днес вече е ясно, че радикално преформатиране не се очаква. В съобщение до медиите лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски информира, че е..

обновено на 21.10.25 в 08:15

НСИ с актуални данни за демографските тенденции по време на форума "Европа с мен"

Националният статистически институт ще представи актуални данни за демографските тенденции по време на форума "Европа с мен", който се организира за втора поредна година от Министерството на труда и социалната политика. Форумът включва три дискусии под общия надслов: "Демографски компас - коя е правилната посока?".  В рамките на срещата..

публикувано на 21.10.25 в 08:12

Ускоряването на българската икономика ще бъде обсъдено на форума "Бизнесът и регионите"

Ускоряването на българската икономика в партньорство между бизнес, местна и централна власт ще обсъжда шестият национален форум "Бизнесът и регионите". Сред темите са новата политика за индустриализация на Европейския съюз и присъединяването на страната ни към еврозоната. Големите инвеститори в икономиката ще говорят за възможностите за..

публикувано на 21.10.25 в 08:11

Открива се Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии

Днес в 9:30 часа е официалното откриване на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии. Темата на форума е: "Обществените медии - силата на аргументите". Домакин на годишната конференция е Българското национално радио. Тя се провежда в София за първи път и ще продължи и утре. Събитието събира ръководители и..

публикувано на 21.10.25 в 07:51

Израел съобщи, че е получил тленните останки на още един заложник от Газа

Израел съобщи, че чрез Червения кръст е получил тленните останки на още един заложник от Ивицата Газа - тринадесетото тяло, предадено от "Хамас" по силата на действащото в Газа споразумение за спиране на огъня, предаде агенция Франс прес. Общо 28 са отвлечените преди две години заложници, които са убити. Израел и "Хамас" потвърдиха, че..

публикувано на 21.10.25 в 07:38
Володимир Зеленски

Украйна работи със САЩ за получаването на необходимия брой системи "Пейтриът"

Украйна работи активно със САЩ за получаването на необходимия брой системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", заяви украинският президент Володимир Зеленски. Във вечерното си видеообръщение той определи системите "Пейтриът" като една от ключовите гаранции за сигурност за страната.  Зеленски припомни, че при посещението си във Вашингтон е..

публикувано на 21.10.25 в 07:29