Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вени Марковски: Санкциите по закона "Магнитски" са тест за нашата държава

Вени Марковски
Снимка: Ани Петрова

След обявяването на имената на шестима българи, санкционирани в САЩ по глобалния закон „Магнитски“, сред които Делян Пеевски и Васил Божков, мерките бяха определени от първия заместник-помощник секретар на американското финансово министерство Пол Ахърн като най-широкообхватно действие на САЩ срещу корупцията, правено по закона „Магнитски“.

"Ние видяхме разностранна реакция. От една страна имаше изказвания на политиците от  изпълнителната власт, които обясняваха, че ще правят свой собствен списък на свързаните лица с тези, които бяха обявени от американското правителство, от друга страна имаше отричане на каквато и да е връзка между различни хора, попаднали в този списък. Много е трудно да се каже дали българската държава е разчела правилно този знаков процес", каза за БНР Вени Марковски, един от основателите на Интернет общество България, който от 2005 година работи в САЩ.

По думите му факт е, че България е съюзник със САЩ и има изключително добри приятелски взаимоотношения с тази държава

"Когато един приятел ти казва "при теб нещо не е наред", това не е основание да му кажеш "не ми се бъркай в работата или в живота", не е основание да му кажеш "благодаря" и да видиш дали нещо не си сбъркал. В случая България би трябвало да се държи като човек, който е получил съвет от приятел за нещо тревожно. Голямата част от обществото разбра правилно сигнала“.

Майката на Делян Пеевски Ирена Кръстева е подала възражение, че не е свързано лице със санкционирания по глобалния пакт "Магнитски" бизнесмен Делян Пеевски, съобщи служебният министър на финансите Асен Василев.

"Изненада ме, защото най-малкото е странно. От друга страна предполагам, че самият факт, че иска да не бъде в този списък означава, че разбира, че да си в списъка не е нещо положително. Това е нещо, което би трябвало да бъде в центъра на вниманието на всички български граждани“.

Според него последствията от санкциите по закона "Магнитски“ са за хората и фирмите, които няма да могат да извършват бизнес с никой, който е от САЩ, било то юридическо или физическо лице.

"За българските органи - разследващи финансови, наказателни, ще бъде тест да се види дали те ще могат да проведат едно сериозно разследване, за да установят какво се е случило - защо тези хора и фирми са попаднали в този списък и в края на краищата може да се окаже, че някоя от тези фирми е попаднала неправилно или някой от тези хора, но други могат да се окажат в сериозни съдебни дела в страната, това е тест за нашата държава“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32