Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спрат ли 250 ВЕЦ-а принудително работа заради спорна наредба

"Ние сме шокирани от това, което се случи - текстовете в тази Наредба са меко казано скандални", посочи пред БНР Боян Кършаков, председател на УС на сдружение "Хидроенергия". Към настоящия момент той заема и длъжността Управител на „Енерго-Про Енергийни Услуги“ ЕООД.

Асоциацията „Хидроенергия“ алармира за изменения в регулаторния режим, направени в последните дни на предходния кабинет, които ще доведат до спиране на работата на повече от 250 водноелектрическите централи в страната.

От асоциацията посочват, че приетите с постановление на Министерски съвет от 23-ти март тази година изисквания се поставят в административна безизходица ВЕЦ- овете. Според тях липсата на ясна нормативна рамка пряко застрашава и всички останали водоползватели в България - ВиК дружества, Напоителни системи и индустриални предприятия.

Последните промени, въведени чрез новата Наредба за използване на повърхностните води, задължават всички ВЕЦ да представят документ за учредено право на строеж за водовземните съоръжения в речното корито, ако искат да им бъде продължено разрешителното за водоползване, без което те не могат да работят.

"Такъв документ не е изискван при приложимия до сега режим за строеж на ВЕЦ и не може да бъде получен от ползвателя при вече пуснат обект в експлоатация. Това окончателно блокира работата на сектора, защото съгласно настоящото българско законодателство не е възможно учредяване на право на строеж за вече построено съоръжение.

Изискват се документи, които не могат да бъдат представени, тексовете не са обсъдени със засегнатите страни, най-скандалното е, че този текст е поставен като изискване само за водно-електрическите централи и за техните водовземни съобръжения, а всички останали водоползватели, които ползват повръхности води, към тях няма такова изискване. Сега сме говорили със служебния кабинет, в техните правомощия е да отменят спорните текстове в тази Наредба", каза още Боян Кършаков.
"Ще използваме всички законови методи, но ако нищо не се направи, последиците ще са страшни. ВЕЦ - ове се сторят в България от началото на 20 век, при строежът им институциите не са изисквали право на строеж - речните корита са публична държавна собственост. И такива не са учредявани. Това са електроцентрали, всичко необходимо друго, като документи е давано. Хората трябва да знаят сега, че не може сега да извадиш този документ - кога са построени съоръженията", категорично заяви инж. Кършаков.

"Става дума не за водните централи, а за самите съоръжения, с които се отклонява водата, за да стигне до нея и да бъде преработена и след това върната обратно в речното корито", поясни инж. Кършаков.

"С три думи -  г-н Кършаков каза много неверни неща, на първо място ВЕЦ-овете не са 260 и текстът не се отнася за всички съществуващи преди 2000 година", коментира темата в "Хоризонт до обед" и инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

"Така че става дума за 200 ВЕЦ- а, за които съответните държавни чиновници са позволили тези строежи и така са нарушили закона и второ - нарушението е толкова голямо, че по своята същност тези разрешения за строеж и после документите за пускане в експлоатация са нищожни по смисъла на АПК, тъй като те са заплаха за държавността и нарушение на конституционния ред - някой за строи в чужда собственост е невъобразимо", каза още инж. Куманов.

"Още 2010 година МОСВ пише до МРРБ да спрат да издават тези разрешителни за строеж", припомни той.
"Г-н Куманов каза много неверни неща - не са незаконно строени водните централи, следван е ред, който се е променял в годините, не съм съгласен, че държавата не е била създала ред. И в сегашните закони няма ясно разписан ред как се учредяват такива вещни права. Няма разписана ясна процедура за учредяване на ВЕЦ и сега.

Затова занапред трябва много да се внимава какви промени ще се правят, да се види преди това кой с какви документи разполага, какво експлоатира, а като се направят веднъж промените, да има стабилност за всички във водния сектор, защото има още много засегнати водоползватели", заяви инж. Кършаков.

По думите му наредбата, така създадена, създава възможност за масов фалит на ВЕЦ-ове.

Според инж. Куманов от "Балканика" обаче незаконните строежи трябва да се премахнат.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42