Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калина Цанева: Участието в Детския радиохор формира невероятна ценностна система

2
Калина Цанева
Снимка: личен архив

Детският хор на Българското национално радио бе удостоен от президента Румен Радев с плакет „Св. св. Кирил и Методий“ за изключителен принос към развитието и популяризирането на българското изкуство и култура и по повод 60-годишнината му.

60-годнишнината на Детския радиохор беше отбелязана с концерт на 30 юни в зала 1 на НДК.

Калина Цанева е участвала 6 години в Детския радиохор:

"Започнах през 2007 година, когато бях на 8 и се наложи да прекратя стажа ми през 2013, когато заминах за Великобритания за британски колеж", каза за БНР Калина Цанева.

Калина Цанева припомни за първата ѝ среща с покойния маестро Христо Недялков.

"Когато влязох бях много притеснена, но когато видях изражението на маестрото се почувствах много спокойна като част от нещо, което е изключително възвишено, което е и образа на Детския радиохор“, допълни в предаването "Рано в неделя" Калина Цанева.

Детски хор на БНР

По думите на Калина ценностната система, която е формирана в нея от участието ѝ в Детския радиохор е поставила основите на нейния успех до момента:

Да бъдеш хорист или хористка в детския радиохор не е самото пеене, то е част от една общност, която създава невероятна ценностна система, първо невероятна дисциплина, пунктуалност, отговорност, възвишеност, която те кара да се стремиш към най-големите върхове и да вярваш в себе си чрез голямата сцена“.

Калина е заминала за Великобритания, когато е била на 14 години. Завършила е специалност „Компютърни науки“ в Университета Куин Мери в Лондон.

Тя сподели, че след 7 години в Лондон е решила да се върне в България и от една година работи в частна компания.

В момента се занимавам с финтех в моята работа, което няма нищо общо с музиката. Финтех е финанси и компютърни науки и за мен това е кариерният път, по който искам да поема, но музиката и Детският радиохор остават в мен завинаги“.

Маестра Венеция Караманова - диригент на Детския хор на БНР

Калина коментира, че маестра Венеция Караманова притежава невероятна сила, която вдъхва много на хористите и публиката усеща нейната страст към това, което прави:

„Тя е толкова иновативна в начина, по който прави концертите, всичко изпипва до перфекционизъм и е толкова взискателна винаги и изключително мила. За мен тя е невероятен творец, който винаги ще гледа нагоре“.

След като завършила колежа в Уелс, кандидатствала компютърни науки в университета Queen Mary в Лондон, който завършила с най-висока степен (First-Class Degree) през юли 2020.

Както повечето български студенти, заради коронавируса и Калина решила да се прибере в България. От тогава досега работи в консултантския отдел на Deloitte Bulgaria, където започнала като стажант, а в момент е data analyst. Преди две седмици я приели в един от двата мечтани университета - Imperial College London -  за магистърска степен по Financial Technology, с което се занимава и в Deloitte. В момента усилено търси финансиране за таксата ѝ за обучение, която е в размер на 37,500 британски паунда.

Повече можете да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00