Има ли извънземен живот? Това е една от най-старите дилеми, която мъчи човечеството от векове. Възможно ли е обаче този живот да е бил напълно заличен още преди да сме го открили? Въпросът повдигнаха ентусиастите в популярната наука Ratio. Повод за съмнението дадоха наскоро анализирани от учени данни от девет телескопа на Земята и в Космоса, които са засекли огромно изригване на най-близката до нас звезда - Проксима Кентавър.
За да ни разясни подробности по темата, в студиото на "Изотопия" дойде Никола Кереков от Ratio. Той постави въпроса "Можем ли да кажем сбогом извънземни?" и разказа подробно във видеоканала на Ratio в YouTube и по-конкретно - в рубриката "Науката не спи".
Вероятност за живот преди голямото бум
За да разберем какво евентуално сме имали и какво сме загубили, Никола Кереков ни пренася в един напълно извънземен свят: "Отиваме до най-близката звездна система до Слънцето - Алфа Кентавър. Тя е различна от нашата. Състои се от три звезди - две подобни по размер на нашето слънце и една по-малка, която се нарича Проксима." Съсредоточаваме се върху Проксима - тя съставлява една осма от масата на нашето слънце и по вид е червено джудже. Характерното за тях е, че са най-често срещаните.
Преди време в орбита около звездата Проксима Кентавър са установени две планети. Едната е Proxima Centauri b, която може да е Земя 2.0. Тя се намира в обитаемата зона на звездата и се определя акто един от най-вероятните кандидати, където да търсим живот. Близка е по размер до нашата планета, съвсем малко по-голяма е. Но пък орбитира 20 пъти по-близко до слънцето си - Проксима, като го обикаля за около 11 дни - това е продължителността на една година там.
Никола продължава с разказа си за света на Proxima Centauri b: "Тя се намира в т.нар. "Зона на Голдилокс" или обитаемата зона около една звезда. Това е зоната, в която температурата на повърхността на планетата позволява съществуването на течна вода на повърхонстта й." Няма как обаче да кажем със сигурност дали има вода, защото за наличието й трябва да има и атмосфера.
За съжаление обаче изригването, което учените са засекли и е което е най-голямото регистрирано от звездата Проксима, може тотално да е изпепелило какъвто и живот да е имало на тази екзопланета.
По-малко, по-хладно и по-избухливо
Разглеждаме виновника за голямото бум. "Проксима е като малките кучета, които имат избухлив нрав", казва Никола и продължава: "Като най-близката до нас звезда, намираща се на 4,25 светлинни години, Проксима е обект на огромни изследвания и доста учени са съсредоточили работата си точно там."
Повече от "голямо бум"
В средата на 2019 г. с помощта на един радиотелескоп е бил засечен необичаен радиосигнал, идващ именно от системата на Проксима. Той не се е повторил и източникът не е ясен, но са започнали серия от спекулации по темата. И така стигаме до данните, събрани от деветте телескопа. Те показват, че на 1 май 2019 г. е засечено изключително мощно изригване с източник Проксима Кентавър. Става въпрос за слънчево изригване, което е 100 пъти по-мощно от най-мощното, което сме засичали от Слънцето. При него звездата е увеличила яркостта си 14 хиляди пъти и то за няколко секунди, при което се е освободило огромно количество ултравиолетова радиация и радиовълни. Тук вече може да си зададем въпроса - на тази планета (Proxima Centauri b) с тези комфортни условия може пък да е имало живот. Но дори да е имало - такъв вече няма, защото е тотално изпепелен, унищожен и съсипан.
Да влезе следващата Проксима
Сега цялото внимание на учените в момента се насочва към съседната звезда - Алфа Кентавър А. Звездата, която има открита една или даже две планети, които са достатъчно близко и могат евентулно да бъдат следващите кандидати в търсенето на живот.
Нашите инструменти, които са достатъчно чувствителни, могат да засекат различни детайли там. Но звезди много...Само в нашата галактика те са между 100 и 400 милиарда, около всяка от които има поне по една планета.
Заключваме, че поетът тук би възкликнал: "Надеждата се взривява последна".
Вие не избухвайте, а чуйте в звуковия файл цялото интервю с Никола Кереков, в което ни отговаря на въпросите: твърде егоистично ли е да мислим, че сме сами във Вселената и защо въпреки сериозната напредналост на развитие на технологиите и науката все още не може да се даде категоричен отговор за това има ли същества извън нашата планета.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..