Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Никола Шакев: Техническият университет в Пловдив ще подкрепи Сони, който след Дома в Ново село, вече е студент

Център за настаняване от семеен тип Ново село
Снимка: ЦНСТ Ново село

Сони, който е отгледан в Дом за деца, лишени от родителска грижа, завършва с отличие училище. Напуска социалното жилище в Ново село, където е през последните години и скоро ще е студент в във филиала на Техническия университет в Пловдив.
Той е едни от тези, които успяват да се справят, но повечето от младежите като него нямат този шанс. Когато станат пълнолетни или завършат средното училище, се налага се да напуснат социалната услуга, но без да има кой да се погрижи за тях. За него БНР разказа още преди месец. Той е дете от смесен брак на българка и виетнамец, има брат и сестра близнаци. Баща му умира сред раждането му, а майката заминава да работи в чужбина и ги оставя на грижите на възрастната баба. Впоследствие децата са настанени в Дома за деца, лишени от родителски грижи. Майката по-късно изоставя децата, като създава друго семейство.
Сони                                           Личен архив
Но Сони, който завършва с отличие математическата гимназия във Видин, днес вече е студент по компютърни науки и софтуерно инжинерство в Техническия университет в Пловдив:

"Ще уча и работя в Пловдив, защото няма кой да ме издържа, госпожите ме подкрепят, но аз трябва да се науча сам да се справям с проблемите", каза младежът пред БНР.

„Радвам се , че има все повече такива положителни истории и поздравявам Сони за много добрия избор, който е направил, да продължи обучението си в ТУ- София, филиал Пловдив, защото ние сме учебно заведение, което дава не само образование, но при нас завършващите студенти завършват с професия, което е много важно за едни млад човек“, коментира за случая пред БНР доц. Никола Шакев, заместник - директор на Пловдивския филиал на Техническия университет – София.
„При това става дума за инженерни професии, които в момента са много търсени и съвременни и вярвам, че това ще му даде добър старт в живота. Сони, който учи компютърни науки, можем да го подпомогнем в две посоки – ние като обучаваща организация можем да му предоставим общежитие като при децата, лишени от  родителски грижи, има редица преференции, другото което може да направим – да се даде подкрепа и добри препоръки в търсене на работа чрез наши партньори. В различна степен те могат да осигурят стажове или почасова работа, но работа след трети курс. Тогава дори няма нужда от нашата подкрепа, защото фирмите тогава ги грабват веднага “, каза още Шакев.

По думите му в университета има държавни стипендии за деца, нуждаещи се от социална подкрепа. Има и редица компании, които предоставят стипендии на мотивирани и изявени студенти.

Аз поемам ангажимент да се опитаме да свържем бъдещият студент Сони с тях, така че да получи подкрепа в този важен за него момент, защото това сега му е най-необходимо", посочи още доц. Шакев.

Още по темата в звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51