Все по-вероятно изглежда войната в Афганистан да завърши с един категоричен победител и причината за това за успехите, извоювани от талибаните през последните седмици в северната част от страната, каза за „Събота 150“ Бил Рожио, старши сътрудник на базираната във Вашингтон „Фондация за защита на демокрациите“.
Той оценява опасността от разпространение на войната още по на север, в Таджикистан, като малка на този етап, но предупреждава за бежанска вълна, която може да бъде усетена и в Европа.
Защо правителствените сили се сринаха толкова лесно в северната част на страната?
Талибаните от години подготвят офанзивата си на север. Инфилтрирали са се в някои етнически общности като таджикската и узбекската. Използват връзките си с „Ал Кайда“, както и нейните връзки с Ислямското движение на Узбекистан, Туркестанската ислямска партия (на уйгурите) и други групировки.
Контролът на тези северни райони от години е оспорван. Талибаните са там отдавна. И затова, щом президентът Байдън обяви изтеглянето на американските сили, талибанската офанзива не закъсня. Афганистанските власти обаче се оказаха неподготвени. Армията е деморализирана - защото в много случаи подразделения остават обсадени от талибаните в регионални центрове седмици, месеци и дори години наред. И не получават подкрепления, боеприпаси, храна. Някои от тях дори не са вземали заплати от месеци.
Затова, когато талибаните поставят условие - на военните, а понякога и на политическите лидери в съответните окръзи - предайте се или се сражавайте и умрете, много райони попадат под техен контрол. Има случаи, в които обсадените избират да се бият, но все по-често предпочитат да се предадат без бой. Защото след това талибаните не ги избиват, а ги пускат да си отидат по домовете, стига да обещаят да не се връщат в армията. Снимат ги и им записват имената, за да е ясно, че ако не изпълнят обещанието си, ще си платят.
Изтеглянето на Америка наистина влошава ситуацията. Талибаните са нахъсани, а афганистанските сили за сигурност се чувстват изоставени и от Запада, и от собственото им правителство и затова в много случаи слагат смирено оръжие.
Подцени ли Вашингтон психологическия ефект от обявеното изтегляне от Афганистан?
Администрацията на Байдън и американската армия също бяха неподготвени за тази яростна талибанска офанзива. А трябваше да бъдат, защото тя беше предвидима още когато президентът обяви на 14 април, че американците ще се изтеглят. Реално офанзивата започна на 1 май - неспазения срок от споразумението с талибаните. Тогава те контролираха 73 от общо 407 окръга в Афганистан, а в 210 контролът беше оспорван.
Към днешна дата 205 окръга са под талибански контрол, а 123 са оспорвани. Много от окръзите просто преминаха на страната на талибаните, които се организираха под носа на афганистанските сили за сигурност и на НАТО. А подготовката, прегрупирането на силите и предприемането на такава офанзива не е лесна работа. Очевидно разузнавателните данни са били оскъдни или не са били оскъдни, но са били пренебрегнати. И в двата случая това не говори добре за НАТО, Съединените щати и армията и разузнавателните служби на Афганистан.
Много битки се водят едновременно в Северен Афганистан - в Бадгис, Балх, Херат. Какъв е залогът? Какво ще спечелят талибаните във военен и в политически аспект и какво би загубило правителството в Кабул?
Офанзивата на талибаните обхваща цялата страна, но операцията им на север е изключително изкусен ход - брилянтен и от тактическа, и от стратегическа гледна точка. Преди 11 септември 2001-а Северният съюз контролираше само около 10 процента от територията на Афганистан, или две провинции - Бадахшан на североизток, която граничи с Китай и Пакистан, и Тахар (на таджикистанската граница). Бадахшан беше крепостта на Северния съюз. Днес обаче талибаните контролират 26 от 28-те окръга там, а главният град на провинцията е под обсада.
Талибаните напълно пренаписаха сценария. Северът е източникът на реалната власт на правителството в Кабул. От там произхожда силата на старите военачалници. Ще ви дам за пример Абдул Рашид Достум. До неотдавна той бе вицепрезидент, а и маршал. Ако талибаните успеят да вземат властта в контролираните от него провинции, какъв авторитет ще има вече Достум?! Нито ще има кого да организира вече, нито откъде да генерира доходи. Талибаните буквално го изкарват от играта.
За талибаните са важни и битките в западната, югозападната, южната и източната част на Афганистан, но там те отдавна вече имат значително влияние. Ако успеят да спечелят севера обаче, това ще е краят - шах и мат за афганистанското правителство. Все още не всичко е загубено и правителствените сили могат да се противопоставят подобаващо, но не се вижда никакво прегрупиране, консолидиране и масирана контраофанзива. На всеки окръг, върху който армията успее да си върне контрола - а те не са много - талибаните отговарят като превземат нови десет. Ако талибаните съумеят да завладеят Севера, те ще подкопаят основите на афганистанското правителство и тогава то ще се срине доста бързо.
Стотици цивилни и военни бягат през границите с Таджикистан и Иран от началото на юли. Да очакваме ли по-голяма мигрантска вълна? Ще се усети ли и в Европа?
Да. С офанзивата на талибаните виждаме хиляди бежанци във всички съседни страни - и в Таджикистан, и в Иран, и в Пакистан. Да, ще видим и наплив на бежанци, които ще се опитат да влязат в Европа и преди това страни като Турция. Афганистанците вече десетилетия плащат ужасната цена на тази война. Но талибаните това не ги интересува - тяхната главна цел е да вземат властта.
Талибанските делегати, които посетиха Москва в четвъртък и петък, увериха, че няма да допуснат атаки през границата на Таджикистан. Според Вас може ли да им се вярва? Ще прелее ли войната в централноазиатските републики?
Талибаните излъгаха за доста неща докато преговаряха (за изтеглянето на американците). Те трябваше, например, да сдържат „Ал Кайда“. Излъгаха и когато твърдяха, че няма да влизат в главните градове на провинциите. А ето че атакуваха Кандахар, а преди дни и Калаи Нау (на северозапад). Кундуз и Талокан (на североизток) също са подложени на нападения.
Но това си обещание, мисля, талибаните ще спазят, защото пренасянето на бойните действия в съседни държави не е в техен интерес. Това може да предизвика отпор отвън срещу опитите им да вземат под контрол Афганистан. Завладяването на Афганистан сега е техният основен приоритет. Нахлувания в съседните страни само ще застрашат тези усилия.
В Москва талибаните обещаха доста неща - че ще градят афганистанска държава заедно с всички афганистанци, че ще се справят с наркотрафика, че няма да позволят на ИДИЛ да действа на афганистанска територия и т.н. Но самият факт, че предпочетоха да направят тези изявления от руската столица, не е ли показателен за нова, по-голяма роля на Русия в региона след оттеглянето на НАТО от Афганистан?
Руската роля в Афганистан днес е ограничена и ще си остане така и ако талибаните вземат властта. Интересът на руснаците е главно в ограничаването на джихадистите като групировката „Ислямска държава“ в афганистанските предели.
Но „Ислямска държава“ е враг не само на Русия, на Запада и на Китай - тя е враг и на талибаните. Талибаните искат да доминират над джихада в Афганистан. Организации като „Ал Кайда“ и „Ислямското движение на Узбекистан“ са техни партньори. Но „Ислямска държава“ е нещо друго - тя оспорва господството им в страната. Така че, когато заявяват, че ще се борят с ИДИЛ, талибаните без съмнение ще го направят. През годините те неведнъж нанасяха удари по „Ислямска държава“ годините и ѝ нанесоха поражения на много места в Афганистан.
ИДИЛ все още е желана плячка за талибаните, но точно сега те преследват по-голяма риба, имат пред себе си по-важни битки - битките срещу афганистанското правителство. Щом се справят с правителството в Кабул, ще се заемат и с „Ислямска държава“.
Страни като Русия оценяват реалната ситуация в Афганистан. За тях сякаш е изписано с големи букви, че е твърде вероятно талибаните да излязат победители. И каквито и връзки да поддържат с талибаните, руснаците ще ги използват, за да държат джихада далеч от своите граници.
Талибаните изпращат делегати в страни като Русия, Иран, Индонезия - те биха пратили хора, където и да е, за да спечелят легитимност пред света. Да позволяваш на талибаните да посещават тази или онази страна и да действат като представители на Афганистан означава да легитимираш талибаните и в същото време да делегитимираш афганистанското правителство.
„Вероятността за единно правителство на Афганистан с контрол върху цялата страна е твърде малка“. Това е един от коментарите, които президентът Джо Байдън направи след като потвърди, че американските войски ще се изтеглят до края на август. Бихте ли се съгласили с неговата оценка на ситуацията? Очаквате ли Афганистан да фрагментира още повече?
Мисля, че вероятността от войната да излезе един победител е доста голяма. Това може да отнеме на талибаните години, но към момента правителството губи битката. Талибаните на практика контролират половината страна. Една четвърт от териториите са спорни. Инициативата е у талибаните. Такава е ситуацията днес.
Ако тази тенденция продължи, може би ще се стигне до нещо като положението отпреди 11-ти септември 2001-а, когато Северният съюз се бореше срещу талибаните. Но ако днес талибаните завземат Севера, ако положението, което се създаде в Бадахшан, се запази, как ще оцелее Панджир? Панджирската долина ще бъде като остров в морето от джихад. Ето защо талибанската офанзива на север е толкова важна за всички воюващи. И като наблюдавам развитието на събитията на терен - това, което талибаните постигнаха в Бадахшан, Тахар, Кундуз, Бадгис и други северни провинции - всичко това прави завладяването на цялата страна от талибаните доста по-вероятно, отколкото се смяташе досега.
Интервюто с Бил Рожио можете да чуете в звуковия файл.Академичната общност на Великотърновския университет почете паметта на свети Евтимий, патриарх Търновски. Преди 22 години в двора на университета започна строежът на храма, носещ името на основателя на Търновската книжовна школа. Църквата вече е с позлатени кубета, остават довършителни работи отвътре и стенописване. В деня на свети Евтимий,..
Петото издание на Софийския икономически форум се провежда днес в София, предаде БТА. Във фокуса на събитието са стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа, посочват от организаторите от Делфийския икономически форум. Ще бъде обсъдена ролята на новата Европейска комисия, взаимодействието със САЩ,..
"Ще е изключително лошо след публикуването на решението на Конституционния съд, ако формациите в Народното събрание излязат и публично не признаят този резултат ." Това мнение изрази пред БНР Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда във връзка с очакваното произнасяне на Конституционния съд по делото, свързано с изборите...
"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура . Разочароващо е, че тази процедура спря по принуда , чрез законодателни изменения". Това мнение изрази пред БНР Иван Демерджиев, бивш правосъден и вътрешен министър, за блокирания избор на Борислав..
Иконата с мощите на свети Ефрем Нови е изложена за поклонение тази седмица в четири града от Видинска епархия. Днес тя ще е в Монтана. Монтана, Белоградчик, Вършец и Берковица, посрещат тази седмица мощите на Светеца светкавица. Днес в 9 часа светинята ще бъде изложена в църквата "Св.св. Кирил и Методий" в Монтана, като ще остане през..
" Всичко ще е на кантар . Нетаняху доказа, че не може да се разчита на думата му. Всеки ден може да бъде нарушено това споразумение." Това каза пред БНР Христо Римпопов от Клуб Z за постигнатото примирие в Близкия изток в навечерието на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като американски президент. Заслугата е и на двамата..
Държавни ценни книжа за 300 милиона лева ще бъдат предложени на първия аукцион на вътрешния пазар за годината, става ясно от сайта на Българската народна банка. БНБ ще проведе аукцион за продажба на лихвоносни съкровищни облигации със срочност три години (1095 дневни) от отворен тип с фиксиран лихвен процент от 2,75% и падеж през януари 2028..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..