Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди българи в Румъния гласуват в една-единствена секция в страната

| обновено на 11.07.21 в 15:05
Снимка: Ася Пенчева

Хиляди са българите, които живеят и работят на територията на Румъния, но за тези извънредни парламентарни избори бе разкрита една-единствена секция – тази в посолството ни в Букурещ.

Без машина за гласуване, но с добра организация протича изборният ден в Букурещ. Едва 39 души бяха заявили да гласуват тук и това е причината да няма доставена машина за гласуване. Към 10,30 часа обаче бяха гласували вече близо 50 българи – повечето с декларации.

Вотът днес бе и добър повод за среща между сънародниците ни – с баница.

Коментар за организацията и активността на избирателите направи Екатерина Бибишкова, председател на СИК в Румъния:

"Както беше през април, така е и сега. Активността си е нормална. В Румъния живеят много българи. В Букурещ има много българи, но не всички идват да гласуват".

В Румъния има историческа българска имиграция и нова икономическа. Преди 50 години половин милион души само в Букурещ и околностите са заявили по време на преброяването на жителите на страната, че са българи. Те обаче намалели до 30 000 за цяла Румъния през 90-те години на миналия век, а през този едва 8 500 души се определят като българи, разказва Антон Канчев, председател на българското дружество в Румъния.

„Почти във всеки окръг, румънски, в Южна Румъния, да кажем, има българска общност. Българите в Румъния са една част католици, една част православни. Българите, които са съхранили езика си, културата си и които в днешно време са се обявили за българи, са българите католици. При тях религията е спомогнала за това съхранение на идентичността. Православните са се претопили“, отбелязва Канчев. Това по думите му се дължи на големите репресии в миналото срещу хора, които са говорели български – те не са успявали да си намерят работа, били са плашени и пр.

Снимка: Ася Пенчева

Странно е, но разбираемо, че историческата диаспора не участва в изборите, организирани от българската държава, не толкова заради незаинтересованост, а поради морални задръжки, коментира Антон Канчев. Той обясни, че манталитетът в Румъния е по-скоро за лоялност към държавата, която в случая осигурява възможност за живот и препитание.

Каква е днешната българска нова миграция към Румъния според Екатерина Бибишкова, която работи в Букурещ, а днес бе и председател на секционната комисия:

„Има лекари, зъболекари, хора в търговията, в мениджмънта на високи позиции. Тук, в Букурещ не идват да мият чинии.“

Любомир Николов е дългогодишен секретар и активист на българската общност в Румъния. Той обобщава какво очакват от новото правителство българите на север от Дунава. 

„Българите в Румъния очакват малко, но да бъде от сърце. Ние сме от години тук. Моят дядо е дошъл през 1922 г. Той е основал това дружество и аз се чувствам длъжен да помагам и да поддържаме българщината в Румъния. Трудно е. Не видях с нещо да са помогнали от българската държава“, коментира Николов.

Докато властта се интересува повече какво става по далечните Британски острови или в сърцето на Европа, то на стотина километра от границата ни с Румъния опазването на историческата ни национална памет е трудна работа. Често на границата с невъзможното. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16