Ситуацията много прилича на предните избори, но шансът ИТН да е първа политическа сила се увеличава и тяхната роля се променя, смята той. „Те могат да водят танца, да водят диалога между другите партии.“
Другата съществена разлика според Димитров е, че БСП е била „притисната в ъгъла от този вот“, което е много важно за левицата във вътрешен план.
Патриотите отново не влизат, дори в коалиционна формула, нови субекти също вземат далеч от заявките си, допълни той.
Димитров прогнозира трудни разговори и вероятно правителство на малцинството, „пък който го подкрепи, подкрепи“.
„Сценариите се запазват. Имаме един вариант за правителство на малцинството еднолично от ИТН, втори вариант – подкрепа от другите партии на протеста, които пак няма да имат мнозинство, и евентуално по-широко разширяване“, смята Димитров.
Не е невъзможен сценарият избори „2 в 1“, смята политологът.
Служебният кабинет, дори да се запази, няма да е в същия състав, прогнозира Александър Димитров.
Никой не коментира фигурата на служебния премиер, отбеляза още анализаторът.
ИТН са избрали определена маркетингова стратегия, но това не може да е трайно политическо поведение – то носи електорални ползи до един момент, изтъкна Димитров.
ГЕРБ трябва да анализират ситуацията, дори да останат първи, защото загубата на гласове е значима и „дори да останеш на върха, ти практически се свиваш“, коментира политологът. По думите му на следващи избори ГЕРБ ще продължи да генерира номинална загуба.
Имаше политически субекти, които дадоха всичко от себе си да ни разколебаят за машините, отбеляза в предаването „Хоризонт до обед“ социологът Мила Минева, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Машините със сигурност се справиха с невалидните бюлетини, а това е огромен позитив, подчерта Минева.
На базата на данните от чужбина към този момент най-вероятно първият и вторият ще си сменят местата, допълни тя.
Минева смята, че „този път като че ли не можем да говорим за поредната месианска вълна.“
Чисто символно ГЕРБ не се срива толкова много, колкото можеше да се очаква, отбеляза социологът.
„ГЕРБ е в залез. Просто залезът не е толкова бърз, колкото се очакваше.“
„Негативният проект е ясен, но не е ясен позитивният проект – каква България ни предлага ИТН след 5 години, каква България ни предлага ДБ след пет години. Тези позитивни проекти останаха необговорени, неразпознати от избирателите“, коментира Минева.
Според Мила Минева избирателите са показали, че не искат нова голяма партия, която да управлява сама и еднолично да налага волята си, а искат политики на договаряне.
ИТН има потенциал да обира националистическия вот и да го трансформира в граждански, сподели още от наблюденията си Мила Минева.
Добра новина според нея е това, че партии и коалиции, които са заложили на мобилизирането на избиратели чрез омраза, не успяват да влязат в парламента.
„Категорично съм оптимист. Тези резултати са революционни за България“, подчерта Румен Чолаков, основател на „Милениум клуб“ – България. Според него това, че ГЕРБ няма да е първа партия е много голяма новина за българската политика както от символична, така и от практическа гледна точка.
Загубата на ГЕРБ е необратима, коментира Чолаков.
Партиите на протеста имат почти 30 мандата отгоре в сравнение с предходните избори, каза още той.
Трябва да си даваме ясна сметка, че процесът е бавен, особено когато трябва да наваксваме след дълъг период на управление само на една партия и един човек, изтъкна още Румен Чолаков.
„Не може да се прави паралел с времето на Иван Костов. Ситуацията е по-различна. Не се повтаря историята никога, но процесът е започнал.“
„Хората от кабинета на през Радев, които грабнаха въображението на българите, това са трите момчета от Харвард. За пръв път след десет години калинки, рязка простащина в политическата ни класа, за пръв път видяхме че може и по-иначе. Логиката е да се търси подобна конфигурация с такъв тип хора. Има логика да участват поне някои от тях“, заяви още Румен Чолаков.
Трите мнения в детайли чуйте в звуковите файлове.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..