Фестивалът за куклено изкуство за всички възрасти разширява и своята география - фестивални вечери ще зарадват зрители в градовете Славяново и Долни Дъбник.
„Шарено петле“ е сред обичаните артистични събития в Плевен. Това е неговото четвърто издание.
Тази година имаме изключително богата програма, която се състои от 19 събития на две локации в рамките на 5 дни, отбелязва Калина Вагенщайн, директор на фондация „АРТ офис“:
„Има държавни трупи, има и независими спектакли – от Бургас, Сливен, Стара Загора, Пловдив, София, Видин.“
Откриването на фестивала е тази вечер от 18 часа. Зрителите ще видят необичайно представление за деца и възрастни на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“ в Плевен - „Ученикът на смъртта“. Актьорите Ива Николова и Иван-Александър Дойчев са част от актьорския състав. Представлението е с марионетки.
„За първи път са направени такъв тип марионетки, които се водят от много високо, от двуметрови скелета. За първи път е създадена такава система. Никога в света не е правено нещо, такъв тип марионетка“, разказва Ива Николова.
Сюжетът е базиран върху полска народна приказка. „И се получи изключително смислен спектакъл. Не е просто красиво или хубава картинка. Има дълбок смисъл, който докосва и малки, и големи“, изтъква актрисата.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Операция Кино София" е специално издание на "София Филм Фест на път" - пътуващият формат на международния кинофестивал "София Филм Фест" с прожекции в населени места в райони в периферията на Столична община с вход свободен. Целта е жителите на тези населени места да имат достъп до публични прожекции на избрани филми, разказа за..
Софийската филхармония откри 56-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици" - по традиция в навечерието на празника 24 май. Диригент в концерта беше Карло Тенан, а солисти - сопранът Александрина Пендачанска и цигуларят Шломо Минц, артисти със световна кариера. Пролетната част от фестивалната програма ще продължи до 3 юли, а..
Последният ден от Младежки джаз фест София 2025, на 31 май, е и с най-динамична програма, която започва в 11 ч. с конкурсната част, а надвечер ще продължи със заключителен гала концерт, джем сешън и награждаване на отличените участници. Именно това е и денят, в който организаторите канят и публика , входът е свободен, а мястото на провеждане е..
Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува 70-годишнина, но си отиде през 2019 г. Кирил Илиевски е роден в София, в семейство на музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо..
В предаването „Алегро виваче“ започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова. Галаконцерт "Музикант на годината 2024" -..
В Пловдив започна 16-ото пролетно издание на международния фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". След откриването с дуо, което се събра специално за този фестивал – цигуларя Марио Хосен и пианистката Дора Делийска – и двамата пристигнали от Виена, на 24 май рецитал с много интригуваща програма изнесе младият китарист Георги Димитров -..
Убеден съм, че бъдещето на изкуството ще се роди на границата на сегашните изкуства, думите са на един от нощните ни гости - художникът Росен Дончев, на когото водещото международно списание за изкуство Art Market обръща специално внимание в последния си брой. И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..
Защо синът на шефа на ДАНС Пламен Тончев е съдружник с лице, което има и политически, и ъндърграунд връзки? Има ли доклад в ДАНС за това лице (Румен..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..