Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите в годините след Освобождението на България винаги са предизвиквали особен интерес

Вера Милева
Снимка: Незабравка Кирова

Изборите в годините след Освобождението на България винаги са предизвиквали особен интерес в местното население, тъй като обяснимо то се чувствало свободно, вече в свободна демократична България, за да изрази своето политическо мнение. Изборите през лятото на 1894 години в Силистра и региона са изключително интересни, тъй като се случват в едно време – много бурно, много динамично, непосредствено след падането на правителството на Стефан Стамболов. Тогава, както навсякъде в страната, така и в Силистра политическите страсти се нажежават, разказва Вера Милева, експерт по нова история в Регионалния исторически музей в Силистра.

„В това време започват да излизат паралелно два вестника  - вестник „Делиорман“ се издава от една редколегия видни силистренци, които при падането на Стамболов от власт са били негови противници,  наистина са страдали от политически репресии, които са се изразявали и в икономически такива, тъй като са получавали пречки в бизнеса, в търговските отношения. По-смешните и по- интересните са хората, които издават вестник „Дорстол“, които са откровени Стамболовисти, но след като Стамболов пада от власт тези негови приятели се отдръпват от него и започват да се представят за поддръжници на народната партия на Константин Стоилов, но местните хора казват, че те не са такива а, са пребоядисани и всяка обявява себе си за истинската народна партия, а другата е лъжовна народна партия“.

След редица публикации в двата вестника „Доростол“ и „Делиорман“ с размяна на познатите ни в днешно време компромати, се стига до изборния ден, когато представителите на двете Народни партии се събират на изборното място. А тогава изборите са се провеждали на площада в Силистра – пред сградата на Педагогическото училище, днес Художествената галерия. Ограждало се е мястото, поставяла се е и изборната урна – имало е и нещо като перденца, обособяващи т.нар. тъмни стаички.

„Притеснявайки се от изборния резултат, защото няма екзит полове никой не знае настроенията на населението, хора от истинската народна, много се опасяват, че турското население на града ще бъде изкарано под натиск да гласува за фалшивата народна партия, т.е. за бившите стамболовисти“, допълни Вера Милева.

Архивите разказват още, че второто поколение българи след Освобождението получава образованието си във Европа. Там те виждат от първа ръка как се случват нещата по избори. Научават се на друг модел правене на политика, на друго поведение и възпитание, които обаче прибирайки се по родните си места удобно забравят.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32