Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как законно се избягва плащането на данъци и близо или далеч е решението?

Снимка: Christine Roy/unsplash.com

След като в края на миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, целяща ограничаване на антиконкурентните практики в различни сектори, включително технологичния, в началото на тази Европейският съюз отложи въвеждането на цифров данък, с мотива - одобреното на 10 юли от Г-20 глобално корпоративно данъчно споразумение. САЩ обаче лобираха срещу европейския налог върху дигиталните продажби, който щеше да засегне бизнеса на гигантите от Силициевата долина в Европа.

"Когато погледнеш международните данъчни закони буквално се откриват хиляди специални или преференциални текстове с изключения, които могат да бъдат използвани от компаниите, за да си спестят пари. Пари, които могат да бъдат използвани например за инвестиции, проучвания и развойни дейности, а също така и заплати и социални помощи. Противно на това, което чуваме от Организацията за икономическо сътрудничество и взимащите данъчни решения, истината е, че заради възможностите за освобождаване от данъчно облагане в световен мащаб, корпоративното облагане вече не е под контрола на правителствата и за съжаление - на повечето политици. Корпоративното данъчно облагане е всъщност най-непрозрачната форма на данъчно облагане."

- пояснява д-р Матиас Бауер - старши икономист в Европейския център за международна политическа икономика, относно използваните от малки и големи компании в цял свят схеми за отклонение от данъчно облагане. И допълва картината:

Снимка: Kindel Media/pexels.com

"Франция и Китай са големите примери за лицемерието в настоящия дебат за укриването на данъци и нуждата от реформа. Френското правителство настоява за глобален минимален корпоративен данък , но в същото време има въведена система за максимум 10-процентен данък върху доходи от интелектуална собственост. И с това изключение френското правителство цели да насърчи техническите иновации в границите на Франция. Подобни типове "патентни кутии" са широкоразпространени в Европа. Повечето от тях са въведени през последните 20 години. Вероятно е да се появят и още такива. Аналогично, китайското правителство наскоро удължи система за данъчно облекчение за местните производители. Цел на китайското правителство е да подкрепи допълнително растежа и технологичните иновации в китайските граници. Всичко това предполага, че данъчната конкуренция в корпоративното облагане ще спре само тогава, когато данъците върху корпоративните приходи бъдат напълно премахнати. Следователно дебатът за данъчна реформа не трябва да бъде за специални данъци на определени технологични компании, а трябва да се запитаме дали има смисъл да продължаваме да разчитаме на най-непрозрачната и най-вредна за икономиката форма на данъчно облагане и дали не е по-добре да се доверим на много по-прозрачни форми на данъчно облагане, например данък върху капиталовите доходи, данък върху доходите от труд и данъци върху разходите за финансови транзакции."

Снимка: RODNAE Productions/pexels.com

Съединените щати приветстваха споразумението на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за световен минимален корпоративен данък от поне 15 процента, но не одобряват плановете на Европейския съюз за данъци върху цифровите услуги. Защо?

"Цифрите показват, че много традиционни компании с централи във Франция, Германия, Италия и други държави членки имат много ниска ефективност при корпоративното данъчно облагане. Така че първият фундаментален въпрос е: защо Европейският съюз не поставя под прицел всички тези компании? Компании, за които може да се каже, че имат европейски паспорт. Причината е, че Брюксел искаше да облага предимно чужди компании, продаващи услугите си на европейски потребители. Говорим за много успешни и конкурентоспособни компании. В първоначалния европейски дигитален данък, който беше предложен през 2017-а, беше заложена дискриминация. В първото предложение умишлено се дискриминира срещу определени бизнес модели, които обикновено са осигурявани от компании, базирани в Евросъюза, обслужващи европейски потребители. С наскоро предложената европейска дигитална такса - нов тип данък за дигаталните компании, Европейският съюз иска да разшири обхвата на данъчното облагане. Тази такса все още се изработва и е "замразена" до второ нареждане - поне до есента на 2021-а. Въпреки това някои източници съобщават, че обект на таксата ще са около 9000 европейски и неевропейски компании, работещи на европейска земя. Така, Брюксел иска да отговори на критиката от Вашингтон и да избегне американски отговор срещу европейските компании, правещи бизнес в Съединените щати.

Снимки: pixabay.com, pexels.com и unsplash.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30