Без стотинка инвестиция можете да превърнете дома си малка картинна галерия, приемайки пет творби на млади български художници. Инициативата е напространството за култура и социални събития „ТАМ“ във Велико Търново. Изложбата е озаглавена „Окупираме дома ти“, поясни Деница Милушева от екипа на „ТАМ“:
„Изложбата е част от нашия едногодишен проект „ТАМ от октомври до октомври“, финансиран от национален фонд „Култура“. Мислихме как може хората да имат достъп до изкуство по време на пандемия. Целта е да покажем изкуство в по-различна среда, по-достъпна до хората. Те да канят хората в дома си, те да поставят работите по начина, по който те искат, и някак си да почувстват по-близко изкуството до тях“.
Речено-сторено. Клуб ТАМ отправя отворена покана към младите творци. Отзовават се с идеите си близо 70 художници. Петчленно жури избра петима участници, разказва Мартина Йорданова, куратор за чуждестранно изкуство в Националната художествена галерия и куратор на изложбата „Окупираме дома ти“:
„Творбите са на ситопечат. Те бяха създадени в резидентска програма No Point Atelier в село Баланите до Габрово. Трима от тях решиха да работят на хартия и двама създадоха своите творби на платове, които се превърнаха на знамена и от там дойде тази идея за символично окупиране на домовете на хората, защото знамето е символ на тази окупация или по някакъв начин маркиране на територия, която ние завладяваме, така символично казано“.
Ако сте от Велико Търново, Габрово или София и желаете домът ви да бъде окупиран за две седмици от творбите със ситопечат и знамената, може да заявите желанието си. Великотърновецът Георги Бъчваров е сред първите, превърнали хола си в малка картинна галерия:
„Още щом чух, че екипът на ТАМ отправя такава покана към всички търновци, веднага се записах в електронната им форма. Те се свързаха с мен и ми предоставиха пет произведения и така си поиграх да бъда куратор в собствения си хол и да превърна обичайното си домашно пространство в галерия. Всъщност аз имах свободата дори да си подредя предоставените произведения по начина, по който на мен ми харесва. В следващите дни всички мои приятели ще бъдат поканени на по кафе с десерт и изложба в моя хол“.
Такава възможност ще имат 30 домакинства, приемайки творбите на Андреа Попйорданова, Вяра Бояджиева, Петър Чиновски, Теодор Генов и Християна Йорданова. Творците имаха зададена тема, по която да работят – „Сблъсъкът на публичното с домашното“, разказва кураторът на изложбата Мартина Йорданова:
„Едното от знамената на Теодор Генов представлява войн, който атакува един замък и от там най-вече произхожда името на изложбата. Другото знаме е на Андреа Попйорданова. Тя реши, че по-скоро символично ще окупира дома на хората с избора на вещи, които тя оставя в тяхното пространство като например четка за зъби или някакво растение. Християна Йорданова работеше в посока на бита и съжителството на хората. Пейката, която по някакъв начин тя привидя като този обект, който от една страна отделя личното от публичното пространство, а от друга страна това е свързващо място. Петър Чиновски по-абстрактни форми създаде, които отнася към теста на Роршах. Петата творба е на Вяра Бояджиева. Нейната е по-поетична. Тя избира птицата като символ на свободата и босите крака като онази символика за домашния уют“.
Изложбата ще гостува по домовете на желаещите до 15 октомври.
Снимки: Здравка Маслянкова
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..